Avaleht

ILO konverents võttis fookusesse VKE-d

1-13. juunil Genfis toimunud Rahvusvahelise Tööorganisatsiooni ILO (lingi: www.ilo.org) aastakonverentsil võeti esimest korda eraldi teemana fookusesse väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted.

Juba 104. korda toimunud ILO konverents on tööturu osaliste jaoks olulisim sündmus maailmas, kus kohtuvad tööorganisatsioonide, valitsusasutuste ja sotsiaalpartnerite esindajad 185 liikmesriigist. Tänavu osales konverentsil üle 4000 inimese. Eesti tööandjaid esindas Kaupmeeste liidu juhataja Marika Merilai, kes osaleski komitees, mis tegeles väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete (VKE) ning inimväärse ja produktiivse tööhõive loomise teemaga.

„ILO peamised eesmärgid on edendada õigust tööle, soodustada inimväärse tööhõive võimalusi, suurendada sotsiaalset kaitset ja tugevdada dialoogi tööga seotud küsimustes. VKE-de küsimusi käsitleti töögrupis just selles võtmes,“ selgitas Merilai.

Leiti, et kuna kaks kolmandikku maailma ettevõtetest on väikesed või keskmised ning umbes pooled uutest töökohtadest tulevad ju neist, tuleb kogu maailmas nende arengut senisest enam soodustada: parandada juurdepääsu rahalistele vahenditele ja koolitustele, lihtsustada firma asutamist, pöörata rohkem tähelepanu töötingimustele VKE-des jne. Merilai tõi esile, et palju räägiti ka ettevõtliku ellusuhtumise juurutamisest ja ettevõtjate tunnustamisest.

„Kuna ILO võtab arvesse kogu maailma, siis on loomulik, et soovitused on üsna üldised ja meie mõistes tihti ka elementaarsed, näiteks et ei tohi kasutada orjatööjõudu ja ka töötavatele lastele tuleb palka maksta,“ tõi Merilai välja. „Töögrupis osalenud teiste riikidega võrreldes paistis Eesti olukord täitsa hea, kuigi meie suhtumine, eriti mis puudutab just ettevõtluse väärtustamist, võiks olla oluliselt kirglikum.“

Konverentsi presidendiks oli tänavu Läti Tervishoiuministeeriumi kantsler Ieva Jaunzeme. 186. liiikmeks võeti Cooki saared.

Eesti delegatsioon ehk ametiühingute esindaja Kaja Toomsalu, Marika Merilai ja Sotsiaalministeeriumi esindaja Ethel Bubõr ILO konverentsil Genfis.

Foto: erakogu

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields