Avaleht

Euroopa Kutseõppe Arenduskeskus vaatab kutsehariduse tulevikku

Euroopa Kutseõppe Arenduskeskus (CEDEFOP) on koostanud ülevaateid nii kutseõppe arengutest tänaseni kui vaadet tulevikku. 

Võib arvata, et seoses kutsehariduse laienemise ja mitmekesistumisega, millega avardub kutsehariduse andjate ring ning lisanduvad uued koolituspakkujad, õppevormid ja -keskkonnad, muutub Euroopa kutseharidus veel mitmekülgsemaks ja erinäolisemaks. Tegu võib olla nii positiivse arenguga, mille tulemusel kutseharidus muutub täpsemaks ja asjakohasemaks, kui ka negatiivse arenguga, mis võib suurendada killustatust ja polariseerumist. 

Loe lähemalt ettevalmistusest kutsehariduse tulevikuks Euroopas aastatel 2020-2030.

Cedefopi jaoks on oskuste prognoosimine protsess, millega seiratakse tööturgu ja analüüsitakse juba kogutud andmeid, et oskuste nõudlus ja pakkumine oleksid paremini tasakaalus. See toetab majandusarengut, kuna võimaldab inimestel, riikidel, piirkondadel, majandussektoritel ja ettevõtetel oskusi eesmärgipärasemalt arendada. Oskuste prognoos ei ole sama, mis tööjõuprognoos – selle abil ei püüta ennustada, kui palju torumehi me vajame aastal 2025. Oskusi prognoosides uuritakse, kuidas tööturg areneb ja kuidas sellest tulenevalt muutuvad töökohad, oskuste ja õpivajadused. Tegu ei ole kristallkuuliga, mis suudaks kindlalt ennustada oskuste arengut, aga prognoos võib anda märku, kui oskuste nõudluse ja pakkumise vahel on praegu või edaspidi lahknevusi. Prognoosist lähtudes saab teha teadlikke otsuseid olukorra parandamiseks.

Tutvu CEDEFOPi oskuste prognoosiga siin

 

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields