Avaleht

Ettevõtete ja kutsekoolide koostööst võidavad mõlemad osapooled

Haridus- ja Teadusministeerium ja Eesti Tööandjate Keskliit tunnustavad kutsekoolide õppuritele erialastipendiumeid pakkuvaid ettevõtteid.

Enam kui poolte kutsekoolide õppuritel on võimalik taotleda ettevõtete või erialaliitude stipendiumi, et segamatult õpingutele keskenduda. Tööandja välja pandud stipendium annab õppurile sõnumi, et tema valitud eriala on vajalik ja ettevõtjate poolt väärtustatud, mistõttu on stipendium täiendav ajend parimate õpitulemuste nimel pingutamiseks.

Haridus- ja Teadusministeeriumi kutsehariduse osakonna juhataja Helen Põllo sõnul võidavad tööandjate välja pandud stipendiumitest kõik asjaosalised ning koostöö mõjub positiivselt nii kutsehariduse kui ka tööandjate mainele.

„Riik maksab õpilastele erinevaid toetusi, kuid konkreetsetel erialadel stipendiumide pakkumine on kindlasti väga suureks lisamotivaatoriks. Püüame innustada ettevõtjaid ja koole just neis sektorites, kus häid koostöövorme ollakse alles otsimas,“ lisas ta.

Eesti Tööandjate Keskliidu juhi Toomas Tamsare sõnul on tööandjate rahastatavad erialastipendiumid nii kutse- kui ka kõrgkoolide õppuritele üha levinumad.

“Ühelt poolt on selle taga tööandjate praktiline mure töötajate järelkasvu pärast. Teisalt aga soov panustada andekate ja pühendunud noorte tulevikku ning Eestis antava hariduse kvaliteeti,” ütles Tamsar. “Täname kõiki ettevõtteid ja erialaliite, kes õppuritele stipendiumeid pakuvad ja kutsume teisigi sama tegema, et tõsta just nende erialade mainet, kus tööjõupuudus suur või mille arendamine on Eesti majanduse konkruentsivõime tõstmiseks eriti oluline.”

Eestis on häid näiteid aastaid toimivatest stipendiumiprogrammidest. Kõige enam kättesaadava erialastipendiumina – koguni 13 kutseõppeasutuses – võib esile tuua Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu stipendiumi, millele võivad kandideerida hotelli- või toitlustuseriala õpilased. Lisaks on oma stipendiumid ka liidu liikmeshotellidel: Nordic Hotel Forum ja Radisson Blu Hotel Olümpia Tallinn.

AS ABB on stipendiume välja andnud juba 2008. aastast ning stipendiumiprogrammi eesmärgiks on väärtustada energeetika ja tehnikateaduste õppimist ning tunnustada inseneri elukutset Eesti ühiskonnas. Stipendiumiga soovitakse motiveerida andekaid õpilasi ja üliõpilasi tehnikavaldkonna erialadele kandideerima ja tehnikaalast kutset omandama.

AS Eesti Energia Kaevandused toetab igal aastal 4-5 mäetööde eriala õppurit Ida-Viru Kutsehariduskeskusest ja seda aastast 2009. 320 euro suurune ühekordne stipendium makstakse välja kevadeti.

Eesti Karusnahaliit vahendab valdkonna katusorganisatsioonide stipendiume rahvusvahelistel messidel või seminaridel osalemiseks, toetatud on näiteks Tallinna Tööstushariduskeskuse õppureid.

Maaelu Edendamise Sihtasutuse kaudu saavad erialastipendiume taotleda Järvamaa Kutsehariduskeskuse, Kehtna Majandus- ja Tehnoloogiakooli, Luua Metsanduskooli, Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskooli, Pärnumaa Kutsehariduskeskuse ja Räpina Aianduskooli põllumajanduseriala õpilased.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields