Avaleht

Eesti investeerib NATO miljardi eurosesse Innovatsioonifondi ligi 30 miljonit eurot

Valitsus otsustas läbi SmartCapi investeerida 30 miljonit eurot NATO Innovatsioonifondi, mille eesmärk on toetada tsiviil- ja militaarkasutusega süvatehnoloogilisi iduettevõtteid luues täiendavaid kasvuvõimalusi ja uusi lahendusi. Investeering on osa juunis NATO tippkohtumisel 22 riigi poolt allkirjastatud innovatsioonifondist kogumahuga miljard eurot.

Tänases, vaid aastatagusega tundmatuseni muutunud julgeolekuolukorras on vajadus uuenduslike tehnoloogiate järele kaitsevaldkonnas selgem kui kunagi varem. Eesti idusektoril on kõrge potentsiaal Lääne ühisesse julgeolekuarhitektuuri oma võimekuse piires panustada, kuid arvestades kaitseturu traditsioonilist suletust ja sisenemisbarjääre on siin kahtlemata määrava tähtsusega ka riigipoolne initsiatiiv.

NATO Innovatsioonifondi eesmärk on säilitada ja tugevdada Põhja-Atlandi alliansi liikmesriikide tehnoloogilist eelist. Süvatehnoloogiate arendamiseks kaitsetööstuse jaoks on täna keeruline turult raha leida, kuna puudub valmisolek pakkuda kapitalimahukate süvatehnoloogiate arendamiseks vajalikku kannatlikku kapitali. Eriti keeruline on ettevõtetel, kelle klient on riik, mida julgeoleku ja kaitsetööstus sageli eeldab, sest enamasti pole riik valmis ostma prototüüpe, vaid soovib toimivaid valmislahendusi.

NATO Innovatsioonifond on hea võimalus kaasata jätkurahastust NATO innovatsioonikiirendist DIANA väljuvatele ettevõtjatele. Eestisse rajatava NATO DIANA kiirendi elluviijaks on Tehnopol koostöös Tartu Teaduspargiga, kiirendina avatakse uksed järgmisel aastal. Tehnopolis toimima hakkav kiirendi viib kokku andekad ideed, teadurid  ja tehnoloogiaettevõtted, et luua parimaid lahendusi kaitsevaldkonna jaoks. DIANA kiirendiga ühendatakse mitu siinset uute tehnoloogiate testimiskeskkonda: Tartu Ülikool, TalTech, sihtasutus CR14 ja Kaitseväe Akadeemia. Samuti saavad kõik kiirendis osalevad ettevõtted kasutada ligi 70 NATO testimiskeskust.

Täpsustav info:  Kadri Mats, fookusvaldkonna juht, e-mail: kadri.mats@mkm.ee, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Foto: NATO

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields