COVID-19 viiruse vastase vaktsineerimise korraldamine
Eesti Tööandjate Keskliit esitas tervise- ja tööministrile 3. märtsil tööandjate pöördumise, millega väljendatakse muret vaktsineeritute madala arvu pärast riigis. Sellise kiirusega vaktsineerimisega jätkates on vähetõenäoline, et maikuuks on kõik riskigrupid hõlmatud ja vaktsiini saab pakkuda teistele soovijatele. Tööandjad on valmis panustama nii logistika korraldamisse kui looma võimalused vaktsineerimiseks ettevõtetes kohapeal. Meie kõigi ühine huvi on, et vaktsineerimine sujuks kiirelt ja ladusalt.
Tööandjad teevad ettepaneku:
- Määrata kindlaks ja avalikult kommunikeerida – kes on eesliini töötajad, kellel on õigus esmajärjekorras vaktsiini saada ning kuidas see nimekiri kujuneb.
- Tööandjate Keskliitu kuuluvad ka tervishoiuteenuste osutajad, kes peavad oluliseks selge seisukoha kujundamist meditsiinitöötajate suhtes, kes vaktsiinist keelduvad, et neist ei kujuneks haiglasisese kolde allikad.
- Kindlaks tuleb määrata erialad lisaks meditsiinivaldkonnale, kus vaktsineerimine tuleks kehtestada kohustusena.
- Kaasata vaktsineerimisse eratervishoiuasutused ja tööandjad. Massvaktsineerimise puhul on mõjutajaks ligipääsetavus. On asukohti, kus tööandja oma töötervishoiuteenuse osutajaga suudab tagada mugavama ligipääsetavuse (just maakohad).
- Tervisamet peaks olema asutus, kes annaks teada üldsusele – kus saab vaktsineerida, millised grupid mingil perioodil on oodatud, kuidas on võimalik ennast registreerida ja kust saab täiendavat infot.
- Tööandjad vajavad selgitavaid materjale (videod, brošüürid eesti, vene ja inglise keeles) ja infoseminare vaktsiinide toime osas, mida kasutada organisatsioonisiseses kommunikatsioonis.
- Kindlasti on tulevikus tööandjad huvitatud võimalusest ise kõiki töötajaid vaktsineerida ka siis, kui see teenus muudetakse tasuliseks. Siinkohal teeme ettepaneku lisada vaktsineerimine nende tervishoiuteenuste loetellu, millele kehtib erisoodustusmaksu vabastus.
Tööandjate pöördumise terviktekst.