Avaleht

BUSINESSEUROPE: Euroopa majanduse väljavaated paranevad

BUSINESSEUROPE kevadine majandusprognoos ennustab, et sisemajanduse koguprodukt SKP kasvab Euroopa Liidus tänavu 1,9 ja euroalas 1,6 protsenti.

2016. aastaks prognoositakse majanduskasvu juba vastavalt 2,1 ja 1,9 protsenti. See on veidi positiivsem ootus kui pool aastat tagasi avaldatu. Peamiselt oodatakse sisetarbimise suurenemist, ekspordi kui majanduskasvu peamise veduri roll paraku väheneb.

BUSINESSEUROPE peadirektori Markus J. Beyreri sõnul toob prognoos välja kaks positiivset signaali: esiteks on Euroopa tarbijad muutunud tuleviku suhtes positiivsemaks ning on valmis rohkem tarbima. Teiseks on ettevõtjad üha aktiivsemalt otsimas finantseeringuid uuteks investeeringuteks. Just kapitali kättesaadavus võibki Beyreri sõnul saada peamiseks kasvu piirajaks.

„Paranenud väljavaated on peamiselt põhjustatud välistest teguritest – euro on nõrgenenud ja nafta hind langenud. Selleks, et majanduse taastumine jätkuks pikemalt, peavad Euroopa riigid vähendama struktuurseid takistusi, mis pidurdavad investeeringuid, konkurentsivõimet ja majanduskasvu,“ lisas Beyrer.

Euro kursi alanemine 12 protsendi võrra viimase aasta jooksul võib Euroopa Liidu majanduskasvu tõsta tänavu koguni 0,5 protsendi võrra. Nõrgenenud euro tõstab Euroopa eksportööride konkurentsivõimet. Kuid mõju riikide kaupa on erinev – Baltimaad ja Soome, kes on tihedamas kaubavahetuses Venemaaga, tunnevad euro nõrgenemise mõju vähem ja USAga tihedas kaubavahetuses olev Iirimaa enam.

Raportis on positiivselt esile toodud Balti riigid, Iirimaa ja Poola kui riigid kes on teinud ära vajalikud reformid ning seetõttu näevad järgneval kahel aastal keskmisest paremaid majanduskasvu näitajaid. Eestil ja Poolal on nendest riikidest ka kõige madalamad tööpuuduse näitajad, olles oluliselt madalamad Euroopa Liidu keskmisest.

BUSINESSEUROPE prognoosib:
• SKP kasvab 2015. aastal EL-is 1,9% ja euroalas 1,6% (võrdluseks, sügisel oodati vastavalt 1,7% ja 1,2% kasvu)
• 2016.a. on majanduskasv tugevnemas, Euroopa Liidu majanduskasv küündiks siis 2,1%-ni ja euroalas 1,9%-ni.
• Sisemaine tarbimine peaks aeglaselt asendama eksporti kui peamist Euroopa majanduse kasvule vedajat.
• Kuigi Euroopa töötusemäär püsib kõrgel, siis oodatakse Euroopa Liidus ka selle alanemist 9,5%-le (praegu 9,8%). Kuid erinevused riikide vahel on väga suured.

Täismahus raport on kättesaadav siin:
http://www.businesseurope.eu/Content/Default.asp?PageID=568&DocID=34010

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields