Avaleht

Ain Hanschmidt: lühiajalise kasu nimel ei tohi rikkuda seda, mis töötab

Ettevõtja ja Tööandjate keskliidu majanduse-maksude töörühma juht Ain Hanschmidt. Foto: Gunnar Laak.

Enne valimisi püüab osa poliitikuid taas maksudebatti käima tõmmata, kuigi selle ajendi (lisaraha leidmise soovi) tõttu on õiglasem nimetada seda maksutõusudebatiks, leiab Tööandjate keskliidu majanduse ja maksude töörühma juht Ain Hanschmidt EPLis/Delfis.

Maksusüsteemi muutmist tööandjad siiski vajalikuks ei pea, sest oleme selles juba peaaegu kümme viimast aastat maailma parimad olnud. Eelarvetulusid saab aga kasvatada konkurentsivõimelise majanduse kaudu.

Praegune probleem ongi see, et ainus plaan, millest poliitikud juhinduvad, on koalitsioonileping.

Et seda saavutada, võiks tööandjate hinnangul võtta eesmärgiks muuta Eesti ettevõtluskeskkond selliseks, et see on piirkonna kõige konkurentsivõimelisem. See viiks meid sissetulekute poolest Ida-Euroopa parimate seast Lääne-Euroopa parimate hulka. Kuna Eesti riigieelarve maksulaekumistest on lõviosa seotud palkadega, tähendab see ka suuremaid eelarvelaekumisi.

See ambitsioonikas eesmärk on saavutatav, kuid selleks peab olema ka riigil pikem vaade ja plaan eri valdkondade jaoks – peale maksude ka energeetika, tööturu, hariduse ja muu jaoks.

Praegune probleem ongi see, et ainus plaan, millest poliitikud juhinduvad, on koalitsioonileping. See on aga lühiealine. See kehtib kõige rohkem neli, aga tegelikult pigem kaks ja praeguse valitsuse puhul üldse alla aasta.

Mida Eesti jõukamaks tegemiseks tegema peab, seda saab lugeda Ain Hanschmidti kommentaarist siit.

Samuti tutvu tööandjate ettepanekutega Eesti majandusruumi regiooni kõige konkurentsivõimelisemaks muutmiseks värskest Tööandjate manifestist “Aeg on olla ajast ees”.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields