Avaleht

2% klubi kohtumine: loodus õpetab aasta parimat innovaatorit

Teadusmahukate ettevõtete ehk 2% klubi patroon Kersti Kaljulaid. Fotod: Aron Urb.

6. detsembril toimus Tööandjate teadusmahukate ettevõtete ehk 2% klubi kohtumine, kus arutleti innovatsiooni investeeringute suurendamise võimaluste ja ökosüsteemi arengu üle. Inspireeriva esitluse tegi ettevõtluskonkursil aasta innovaatori tiitli pälvinud Solis BioDyne juhatuse liige Angela Vaasa, kelle sõnul aitab ettevõttel innovaatiline olla loodus.

Angela Vaasa, Solis BioDyne OÜ juhatuse liige, rääkis põnevalt asjaoludest, mis tõid juba 25 aastat tegutsenud ettevõttele 2022 Aasta Innovaatori tiitli. Ettevõte investeeris 2021. aastal 11% oma müügitulust T&A tegevustesse. Ta rõhutas ettevõtte strateegilist suunamuutust ja oluliselt suuremat tähelepanu pööramist rahvusvahelise haardega tegutsemisele. Lisaks innovatiivsete toodete arendamisele ja professionaalsele juhtimisele on äärmiselt oluline aru saada, mida turg tahab ehk oluline on olla kursis turuinnovatsiooniga. Vaata ka aasta innovaatorit tutvustavat videot.

Aasta innovaatori, biokeemia-ettevõtte Solis Biodyne juhatuse liige Angela Vaasa.

Samuti rõhutas ta, et töökeskkond peab olema soosiv loominguks ja seda hindab ettevõte kõrgelt, samuti koostööd erinevate teadus- ja arendusasutustega nii Eestist kui välisriikides ja riigiga. “Vaatame väga palju loodust, õpime loodusest ja kasutame loodusseadusi, mistõttu on ka meie sloganiks „Innovation powered by Nature“, ehk õppides loodusest saame teha innovatsiooni,” selgitas ta.

Allikas: Statistikaamet.

Lisaks sai sündmusel põhjaliku ülevaate värskelt avaldatud teadus-arendustegevustega seotud investeeringutest. Tiina Pärson Statistikaametist tõi välja, et 2021. aastal kasvas jõuliselt T&A investeeringuid teinud ettevõtete arv ja investeeringute maht. Statistika järgi investeerisid Eesti ettevõtted 2021. aastal varasemaga võrreldes 42 miljonit eurot rohkem (kokku 551 mln eur) teadus- ja arendustegevusse, jõudes 1,02 protsendini SKPst.

Tiina Pärsoni ettekanne on leitav SIIT.

Elava arutelu tekitas teadus-arendustegevuse investeeringute statistikaandmete kogumine ja nende ühine mõistmine.

Lisaks toimus arutelu, kus diskuteerisid “2% klubi” patroon Kersti Kaljulaid, Tööandjate Keskliidu tegevjuht Arto Aas, Solis Biodyne juhatuse liige Angela Vaasa ja Tööandjate Innovatsiooni Käivituskoja töögrupi juht Ivo Suursoo uuenduslikkuse, innovatsiooni ja uurimis-arendustegevuse narratiivist „Eesti kui innovatsiooniriik“. Nõustuti, et nimetatud narratiivi väljatöötamine on vajalik ja sellega tuleks koheselt alustada. Samuti räägiti rahvusvahelise koostöö vajalikkusest ja võimalustest saatkondade ning EASi esindajate vahendusel.

Tööandjate 2% Klubi on kogukond arendusjuhtidest ja ettevõtjatest, kes investeerivad oma ettevõtete käibest 2% või miljon eurot aastas teadus-arendustegevusse. Loe täpsemalt SIIT ja küsimuste korral võta ühendust Kristel.oitmaa@employers.ee.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields