Töövarjupäev Estonian Cell AS-is ja Rakvere linnavalitsuses
Oma töövarjuks käimise kogemust jagab Rakvere Reaalgümnaasiumi 11. klassi õpilane Moona Aneth Vihlver, kes käis töövarjupäeval Estonian Cell AS-is ja Rakvere Linnavalitsuses.
Inimese leidmine, kelle juurde töövarjuks minna polnud sugugi lihtne. Saatsin e-kirju erinevatele huvipakkuvatele ettevõtetele üle Eesti, kuid ei saanud neilt vastuseid. Siis tekkis mõte tutvuda oma kodukandi naistippjuhtide tegemistega. Jõudsin kokkuleppele Rakvere linnapea Triin Varekiga ja Estonian Celli juhi Siiri Lahega.
Töövarjupäev linnavalitsuses
Esimesena käisin ma töövarjuks Rakvere linnapeale. Ma valisin avaliku sektori, kuna tundus huvitav teada saada, mis tööd linnapea teeb. Päeva algas linnapea kabinetis päevakava tutvustusega ja siis jooksime juba ühelt ürituselt teisele. Esmalt nägin, kuidas inimesed üksteisest hoolivad ja terve kollektiiv õnnitleb sünnipäevalast sünnipäeva puhul.
Meie esimeseks koosolekuks oli sotsiaalvaldkonna koosolek, kus arutati probleeme ja muresid, mis linnaruumis on üles kerkinud. Samal päeval toimus linnavalitsuses koostöös USA-ga turismiüritus – nii jooksime sotsiaalvaldkonna koosolekult turismiüritust avama.
Linnapeal on ka vastuvõtuajad, kus linlased saavad vastuvõtule tulla, oma muresid kurta ja rõõme jagada või mõnda muud teemat arutada. Sel korral oli end vastuvõtule registreerinud kaupluse Sõbralt Sõbrale juhatajaga, kes pakkus kaupluse poolset abi vähekindlustatud peredele või muul põhjusel abi vajavatele inimestele.
Lõuna ajal käisin linnavalitsuse töötajatega Rakvere galeriis Riho Hütti uut näitust vaatamas. Linnavalituses hoonesse tagasi jõudes läksime koos linnavalituses töötajatega uudistama iseautot, millega me ka sõita saime. Peale seda algas hariduskomisjon, kus linnapea tutvustas tuleva aasta eelarvet. Selle kohtumisega lõppes minu tööpäev linnavalitsuses.
Estonian Cellist saadud kogemus
Teisel korral käisin ma töövarjuks Estonian Celli juhi Siiri Lahe juures, et näha kuidas üks rahvusvahelises kontsernis oleva suurfirma juhi tööpäev välja näeb. Ajal, mil ma töövarjuks käisin oli AS Estonian Cell pälvinud 2019. aasta ettevõtte tiitli. Töövarjupäev algas mul peale lõunat, osad kohtumised olid Siiri Lahel juba ära olnud ja kaks veel tulemas. Tehase territooriumile sisenemiseks tuli mul läbida turvakontroll, seejärel anti mulle kiiver ja helkurvest, et tagada minu ohutus tööstuse territooriumil.
Esimese asjana vaatasime üle Siirile saadetud e-kirjad, mida oli palju ja neid saadeti aina juurde. Vastasime vajalikele kirjadele, osad kirjad saatsime edasi ja mõnele kirjale vastas ta telefoni teel. Tehas, mis toodab haavapuitmassi, on ühtlasi ka Eestis üks suurim elektritarbija.
Kuna AS Estonian Cell tarbib enam kui 2% Eestis tarbitud elektrienergiast, on ettevõte väga tundlik elektrihinna muutuste suhtes. Ettevõtte juhti informeeritakse jooksvalt elektrihinna muutusest -minu töövarjutamise päeval olid hinnad ettevõtte kasuks. Analüüsisime ka graafikuid ja vaatasime võrdlusi, milline on sarnase toote müümine ja tarbimine mujal maailmas.
Seoses saabuvate jõuludega kirjutas Siiri Lahe sellel päeval jõulukaartidele allkirju, minu abil said kaardid ümbrikusse. Üheks kaardi saajaks oli ka Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid. Kell kolm toimus koosolek personalijuhiga, kus juhid arutasid omavahel probleeme ja pandi paika tehase jõulupeo kava. Sellel aastal premeerivad juhid oma kontoritöötajaid tiitlitega ning teisi kolleege valdkondlike parimate tunnustamisega.
Õhtu hakul jõudsid meiega kohtuma ka Eesti Tööandjate Keskliidu inimesed, kellest osad polnud varem selles tehases käinud. Nendega koos käisime tehases ekskursioonil. Ekskursiooniga meie tööpäev tehases lõppes.
Muljete kokkuvõte
Mulle meeldis olla Rakvere linnapeale ja AS-i Estonian Cell juhi töövarjuks. Linnapeaga tegelesime sotsiaalsete teemadega ja jooksime terve päeva ringi. Oli põnev ja silmaringi avardav päev. Ma sain teada, et linnapea töö ei olegi nii lihtne, kui tavakodanikule eemalt paistab ning linnapea tööpäev ei kesta kaheksast viieni, vaid on vajadusel palju pikem. Linnavalituses olles tutvusin paljude uute inimestega ja sain natukene kaasa rääkida sotsiaalteemadel, mis seotud kooliga. Linnapea ametit otseselt kuskil koolis õppida ei saa, kuna see on poliitiline koht. Linnapea peab omama väga head suhtlemisoskust ja juhtimisoskusi.
AS-i Estonian Cell minnes oli mul arvamus, et tehased on õudsad, kuna seal on suured ja ohtlikud masinad. Tegelikkus aga üllatas mind. Kuna ettevõte, mis tegeleb Eesti väärtusetuma puiduga ja kasutab ära kõik ehk on jäätmevaba, suunates jäägid tagasi ringlusesse, on väga keskkonnasäästlik ja inimeste tervist mitte ohustav tehas. Enamjaolt tehakse tehases toodetud haavapuitmassist paberit, millel on väga hea kvaliteet. Vähesel määral ka kartongi ja paberkotte. Tänases ühiskonnas on paber väga populaarne. Keskkonnahoiu ja plastiku kasutamise vähendamise ajal läheb paberiga tegelevatel ettevõtetel hästi.
Töövarjuks olles sain teada, et AS Estonian Cell omanikud on austerlased ja suhtlus nendega käib ainult inglise keeles. Seega sain omanike ja tehase juhi e-kirju lugedes enda inglise keele sõnavarasse uusi sõnu.