Töötukassa nõukogu pikendas töötasu kriisimeedet ühe kuu võrra
Täna toimunud Eesti Töötukassa nõukogus arutati töötasu kriisimeetme pikendamise võimalusi. Arutelu tulemusel otsustati pikendada toetuse perioodi juuniks, kuid seda oluliselt karmimatel tingimustel. Toetusmeetme jätkumine juunist edasi sõltub sellest, kas riik on valmis meetmesse omalt poolt raha panustama.
„Kuna esimeseks kolmeks kuuks ettenähtud 250 miljonit kulub ilmselt maikuu lõpuks ära ja valitsus pole andnud selget sõnumit, kas nad panustavad ise juurde, siis saime pikendamise puhul arvestada ainult Töötukassa enda reservide vaba rahaga,“ selgitas Tööandjate Keskliidu tegevjuht ja Töötukassa nõukogu liige Arto Aas. Tema sõnul oli hetkel ainuke võimalus kriisimeetme pikendamiseks tingimuste muutmine ja piirdumine ühe kuuga. „Samas usume, et kõige suuremas kriisis olevad sektorid saavad siit siiski abi,“ ütles Aas.
Tööandjate soov oli pikendada kriisiabi vähemalt paar kuud, aga ilma riigipoolse lisaeelarve ja Riigikogu otsuseta pole see kahjuks võimalik. „Valitsus on andnud mõista, et sügisel võib tulla lisaeelarve, aga hetkel poleks Töötukassa meetme puhul võimalik nii kaua oodata,“ ütles ta. Aasa sõnul läbirääkimised riigiga selles küsimuses jätkuvad.
Töötukassa pressiteade:
Eesti Töötukassa otsustas teha Vabariigi Valitsusele ettepaneku hüvitada raskustesse sattunud ettevõtete töötajatele ka juunikuu töötasu. Nõukogu leiab, et kehtestada tuleb mõned uued tingimused.
Töötukassa nõukogu ettepaneku kohaselt muutub kohustuslikult tingimus, et ettevõtte käive või tulu peab olema vähenenud eelmise aasta juuniga võrreldes vähemalt 50%. Lisaks peab ettevõte vastama ühele tingimusele järgmisest kahest:
- vähemalt 50 protsendile ettevõtte töötajatest ei ole kokkulepitud mahus tööd anda;
- vähemalt 50 protsendil ettevõtte töötajatest on vähendatud töötasu vähemalt 30 protsendi võrra või alampalgani.
Töötukassa hüvitab juunis töölepinguga töötajale 50 % tema varasemast keskmisest palgast, aga mitte rohkem kui 800 eurot brutos ja mitte vähem kui on alampalk. Tööandja on kohustatud maksma töötajale, kes saab töötasu hüvitist, brutotöötasu vähemalt 150 eurot. Tööandjal tuleb oma osa välja maksta enne taotluse esitamist.
Pikeneb ka aeg, mille jooksul ei saa tööandja töötajat koondada. Senise ühe kuu asemel peab tööandja tagama töökoha vähemalt järgmise kahe kuu jooksul. Vastasel korral tuleb tööandjal kogu hüvitise summa tagastada töötukassale.
Nõukogu tegi ka ettepaneku, et juunikuu palga hüvitamist saavad küsida oma töötajatele need ettevõtted, kel pole maksuvõlga või see on ajatatud. Juunikuu töötasu hüvitamist saab taotleda ainult nendele töölepingu alusel töötavatele inimestele, kelle tööleping on sõlmitud enne 1. märtsi 2020.
Juunis saavad taotleda toetust ka need, kes on aprillist juunini hüvitist saanud. Seega võib töötaja saada hüvitist maksimaalselt kolm kuud senise kahe asemel. Lõpliku otsuse töötasuhüvitise meetme muutmise kohta langetab Vabariigi Valitsus.