Avaleht

COVID-19 immuniseerimise tõend on oluline ühiskonna turvaliseks avamiseks

Tööandjate Keskliit saatis 22. aprillil Sotsiaalministeeriumile tagasiside seotult plaaniga luua riigi ja erasektori koostöös COVID-19 immuniseerimise, testimise ja läbipõdemise digitõend. Tööandjad leiavad, et tegemist on väärt algatusega ning kuigi EL tasandil on veel palju täpsustamist vajavaid valdkond seoses digitõendi kasutamisega reisipiirangute lõdvendamise osas, siis tuleks seda Eestisiseselt kasutama hakata esimesel võimalusel. 

Meile teadaolevalt on esialgselt plaanis välja arendada vaktsineerimisega seonduv lahendus. Lisaks vaktsineeritutele on aga Eestis ligi 120 000 inimest põdenud Covid-19 haigust. Siseriiklikult läbiviidud uuringust nähtub, et vähemalt 80% ka asümptomaatiliselt ja kergete haigusnähtudega inimestel on väljakujunenud antikehad, mis püsivad vähemalt kaheksa kuud.

Mõistame, et nii nagu vaktsineerimise puhul, nii ka haiguse läbipõdemise puhul on suur tõenäosus lisaks antikehadele ka rakulise immuunsuse tekkele, mis peaks ära hoidma rasket haigestumist. Raskete haigusjuhtumite vähenemine langetab koormust meditsiinisüsteemile, mis omakorda võimaldab majanduse kiiremat avamist. Seega need 120 000 Eesti inimest, kes on haigust põdenud, saaksid anda olulise panuse lisaks vaktsineeritutele Eesti majanduse elavdamiseks.

Peame oluliseks märkida, et majanduse taaskäivitamisel, eriti rusutud valdkondades nagu toitlustus, majutus, ürituste korraldus jne, on oluliseks just nooremad eagrupid, kelleni vaktsiinid  jõuavad kõige hiljem, kuid kes on sageli asümptomaatiliselt või kergete haigusnähtudega COVID-19 haigust põdenud.

Seetõttu teeme ettepaneku kiirendada digitaalse immuniseerimise tõendi väljaarendamist ja kasutuselevõttu siseriiklikult, lisades tõendisse ka koroonaviiruse IgG antikehade kvantitatiivse (QN) analüüsi tulemused* ning haiguse läbipõdemise andmed. Selline täiendus võimaldab ettevõtetel lisaks antigeenide kiirtestide** kasutuselevõtule tagada suurem turvalisus riigi taasavamisel.

Tööandjate tagasiside terviktekst.

* Koroonaviiruse IgG antikehade kvantitatiivse (QN) analüüsi tulemused – näitab antikehade hulka vere ja need tekivad kas haiguse läbipõdemisel või vaktsineerides (ei ole aktiivse haiguse ehk nakkuse levitaja määramiseks.
** Antigeenide test, määrab viiruse RNAd (aktiivset haigust) ehk aitab tuvastada, kas inimene on nakkusohtlik.

 

Foto: Mihkel Maripuu/tervis.postimees.ee

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields