Tööandjad: välistudengid peaksid Eestis omandatud teadmisi kasutama siinse majanduse arendamiseks
17. aprillil toimus Eesti Tööandjate Keskliidu ja Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) eestvedamisel värbamiskohvik, mis viis kokku praktika- või töökohta otsivad välistudengid ja Eesti tööandjad.
“Eestis õpib tuhandeid välistudengeid ja meie soov on, et suur osa neist seoks ka pärast ülikooli lõpetamist vähemalt mõneks ajaks oma tööelu Eestiga ning rakendaks oma kogemusi, võrgustikku ja siinses ülikoolis omandatud oskusi Eesti ettevõtluskeskkonna heaks,” ütles Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja Toomas Tamsar.
Kevadel 2015 TTÜ välistudengite seas läbi viidud uuringu kohaselt kavatseb üle poole välistudengitest pärast lõpetamist otsida Eestis tööd, magistrantide seas on see osakaal ligikaudu kaks kolmandikku.
Samas näitab kogemus, et välistudengitel on keeruline leida praktikakohta. Enamasti on probleemiks keelebarjäär ehk vaid eestikeelne töökeskkond, kuid on ka organisatsioonikultuurilisi küsimusi või siis leiavad tööandjad, et välismaalase praktikale võtmine on üleliia keeruline. “Kuna välistudengid enamasti eesti keelt ei oska, tuleks ettevõtetes leida praktikantidele tublid inglise keelt oskavad juhendajad või tõlkida oma eeskirjad ja dokumendid inglise keelde, see on tööandjale lisapingutus,” lausus Tamsar. “Samas saavad välistudengitest praktikandid ja töötajad olla ettevõtte konkurentsivõime tõstmiseks kasulikud, tuues kaasa oma mitmekesised kogemused ja kontaktid.”
Eesti Tööandjate Keskiit korraldab teist aastat ka välistudengite töövarjupäevi, mis annavad tudengitele võimaluse mõne tunni kuni ühe tööpäeva jooksul ettevõttega tutvuda ja näha Eesti töökultuuri. Projekti eesmärk on luua välistudengeile esimene reaalne kontakt kohalike tööandjatega, mis aitaks neil hiljem leida praktika- ja töökohta. Tamsare sõnul on töövarjutamine paljudele välistudengitele esimene kord Eestimaist töökultuuri päriselt kogeda, loodetavasti on hiljem lihtsam leida praktikakohta ja ka töökohta. Ettevõtja jaoks, kel seni välismaalt pärit tööjõuga kogemus puudub või kellel see on väike, on see samuti võimalus aimu saada, millist väärtust välistudengid nende organisatsioonile anda võiks. Oma soovist välistudengeid töövarjutama võtta saab teada anda meiliaadressile anneli.entson@employers.ee
Välistudengite värbamiskohvikus Tallinna Tehnikaülikooli tudengimajasosales 21 tööandjat: ABB, Politsei- ja Piirivalveameti tõlketeenistus, Meriton Hotels, Barona Eesti, Transferwise, Pipedrive, Derivco Estoni, Invent Solutions, Feelingstream, Cloudator, Vaimo, Comatec Estonia, Swissotel Tallinn, Lasbet Tootmine, Challenger Solutions, ePPC, Norma, Eesti Energia, Jobbatical, Ignite ja Kühne+Nagel.
Enim otsisid tööandjad IT-spetsialiste, kuid ka finants- ja personalispetsialiste, tõlke, ettekandjaid, administraatoreid, insenere, logistikuid jt.
Projekti toetavad Haridus- ja Teadusministeerium ja Euroopa Sotsiaalfond.