Avaleht

Tööandjad: kutsehariduse uute õppekavade pikkust peab testima

Foto: PTTI Edu/Unsplash

Tööandjate Keskliit tegi haridusministrile ettepaneku mitte kohustada koole kutsekeskhariduse õppekavu planeerima nelja-aastasena, vaid jätta valikuvõimalus 3- kuni 4-aastase õppekava vahel. Uusi nelja-aastaseid kavu tuleks lähiaastail rakendada paralleelselt, kuni saab hinnata pilootõppekavade mõju.

“Esiteks tunnustame teid ministrina valmisoleku eest haridussektoris reforme läbi viia. Näeme, et olete pingutanud näiteks õppekavade tööturu vajadusega paremasse vastavusse viimise ja koolivõrgu konsolideerumise nimel, mille eest oleme tööandjatena aastaid seisnud,” selgitas Tööandjate keskliidu nõunik-analüütik Raul Aron haridus- ja teadusministri määruse „Kutsekeskhariduse riiklik õppekava“ eelnõu kooskõlastamise vastuses. “Käesoleva eelnõu puhul näeme aga ka riske, mille vältimiseks soovime teha oma ettepanekud.”

Eelnõuga on peamiselt plaanis luua alus nelja-aastasele kutsekeskhariduse standardile. Eelnõu eesmärk seletuskirja kohaselt on suurendada põhikoolilõpetajate valikuvõimalusi, et noored ei jääks enne kutse- või kõrghariduse diplomi omandamist haridussüsteemist kõrvale.

Tööandjate keskliidu hinnangul on eelnõu sisu eelnõu eesmärgiga vastuolus. Täna on kutsekeskhariduse õppekavad kas kolme- või nelja-aastased. Kutsekeskhariduse õpilaste jaoks on oluline, et lisaks kutseharidusele omandavad nad ka keskhariduse ja vastupidi. Eelnõu seletuskirja §6 ütleb, et edaspidi on võimalik vaid nelja-aastane kutsekeskharidus. Seega valikuvõimalusi jääb vähemaks ja eelnõukohane nelja-aastane kutsekeskharidus ei pruugi osutuda ka piisavalt atraktiivseks alternatiiviks kolme-aastase keskhariduse kõrval.

Uued kavad vajavad prooviaega

Keskliidu seisukoht on, et uusi nelja-aastaseid kutsekeskhariduse õppekavu tuleks nelja-viie aasta jooksul rakendada paralleelselt, kuni on võimalik pilootõppekavade mõju hinnata. See võimaldab minimeerida riske, et ressurssidest tuleb puudu või uued õppekavad ei ole piisavalt atraktiivsed põhisihtrühmade jaoks – näiteks noortele, kelle haridustee piirdub täna põhikooliga. Nii atraktiivsuse võimalikule langusele kui õppejõudude puudusele on viidatud ka eelnõu seletuskirjas.

Seetõttu teeb Tööandjate Keskliit ettepaneku mitte kohustada koole kutsekeskhariduse õppekavu planeerima nelja-aastasena, vaid jätta valikuvõimalus 3 kuni 4-aastase õppekava vahel, vajadusel kooskõlastades kutsenõukogudega. Edasiõppimiseks kolme-aastaste õppekavade puhul soovitame vajadusel luua vaheaasta/moodulõppe võimalused koostöös üldhariduskoolide või kõrgkoolidega.

Loe Tööandjate keskliidu vastust täismahus siit (alla laetav Wordi-fail).

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields