Avaleht

Tööandjad ei toeta ELi äriühingu tulumaksu ühtse maksubaasi direktiivi

Euroopa Liidu äriühingu tulumaksu ühtse maksubaasi direktiiv kujutaks tõsist ohtu Eesti praegusele kasumijaotuse põhisele ettevõttetulumaksu süsteemile ning Eesti ei peaks seda toetama.

Euroopa Komisjon on teinud ettepaneku vastu võtta direktiiv äriühingu tulumaksu ühtse maksubaasi (CCTB) kohta. Direktiivi kohaselt muutuks CCTB kasutamine suurte rahvusvaheliste kontsernide jaoks kohustuslikuks. Olles konsulteerinud ettevõtete ja maksuekspertidega, leiab Eesti Tööandjate Keskliit, et CCTB kujutab tõsist ohtu Eesti praegusele kasumijaotuse põhisele ettevõttetulumaksu süsteemile.

Direktiivi vastuvõtmine tähendaks Eesti jaoks igal juhul, et maksuadministratsioon, raamatupidajad ja finantsarvestustarkvara peab olema valmis CCTB-le vastava maksuarvestuse pidamiseks. See on tohutult keerulisem süsteem praegusega võrreldes ja ka Komisjoni tellitud mõjuhinnang tuvastas, et kohustusliku CCTB mõju Eesti majandusele tervikuna oleks negatiivne. Kui kahte süsteemi paralleelselt kasutades Eesti hiljem leiaks, et kahe süsteemi ülalpidamine on liiga kulukas, on direktiivi praktiliselt võimatu tühistada. Seega oleks peaaegu vältimatu, et kogu ettevõttetulumaksusüsteem läheks üle CCTB-le. Kuid juba CCTB vastuvõtmise ajakava on ebareaalselt ambitsioonikas. 2019. aastaks peaks Eesti suutma direktiivi oma õiguskorda üle võtta.

Seega teeb Eesti Tööandjate Keskliit Valitsusele ettepaneku direktiivi mitte toetada ja informeerida ka Eesti esindajaid Euroopa Liidu institutsioonides, et CCTB tähendab tegelikult suurt halduskulu ja praegusest süsteemist loobumist, mis ei ole Eesti huvides.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields