Avaleht

Sten Tamkivi: Eestist peab saama riik, kus on välismaalasena lihtne elada

Talendid tulevad eeskätt tööle ettevõttesse ja alles siis vaatavad, millises riigis see ettevõte asub. Mida rohkem on Eestis huvitavaid ja edukaid ettevõtteid ja organisatsioone, seda tõenäolisemalt õnnestub meil Eestisse meelitada ka tarku inimesi, usub ettevõtja, Teleporti asutaja Sten Tamkivi.

2.märtsil toimuval Tööandjate aastakonverentsil esineb ta ettekandega „Migratsioonimatemaatika: avatuse hind“.

Vaata ka videot siit.

Kust ja kuidas leida Eesti turule väärtuslikku tööjõudu?

Selleks et tuua rahvusvahelist talenti Eestisse, on vaja esmalt mõelda sellele, mida nad siia tegema tuleksid. Talent ei otsi midagi muud kui väljakutseid, võimalust muuta maailma, teha huvitavaid asju koos huvitavate inimestega. Seega, mida rohkem on meil Eestis ettevõtteid ja organisatsioone, seda tõenäolisemalt õnnestub meil siia meelitada ka tarku inimesi.

Ja nüüd, kui nad juba on Eestis, siis hakkavad peale need küsimused, mis puudutavad meie üldist majanduskeskkonda, meie ühiskonnaa tolerantsi teistsuguste inimeste suhtes. Kas nad saavad inglise keeles hakkama, kas nende lapsed leiavad sobiva koolikoha. Kõik üldised eluolu teemad, mis on lisaks tööle.

Aga me nägime juba Skype ajal väga palju seda, et inimesed ei tulnud tööle mitte Eestisse, vaid Skype’i. Ja siis nad said teada, et see töökoht asub juhuslikult Eestis. Et pigem käib see sedapidi.

Miks peaksid talendid tahtma tulla Eestisse tööle?

Ideaalis peaks Eestist saama selline riik, kus on väga lihtne välismaalasena elada. Kus hoolitakse sellest, mis on sinu panus ja kui sa käitud kohalike mängureeglite järgi ja ei riku ühtegi kehtivat seadust ja tava, siis sa oled sama teretulnud nagu need inimesed, kes on siin sündinud ja kasvanud.

Me peame jõudma punkti, kus me ootame siia inimesi, kes on valmis panustama meie riiki, kultuurikeskkonda ja majanduskeskkonda, sõltumata sellest, kust nad pärit on või mis nad enne teinud on. Ja see nõuab päris suurt vaimset muutust ja õhkkonnamuutust meie avalikus ruumis.

Te olete olnud ise sisserändaja USA-sse. Kas ja kuidas muutis see kogemus Teie suhtumist Eestisse tulevatesse sisserändajatesse?

Ma ise olen koos perega elanud lisaks Eestile veel kolmes riigis ja kõige pikemalt nendest Silicon Valleys, Ameerika Ühendriikide läänekaldal, kus ma olen olnud üle 10% oma elust. Ma ei saaks öelda, et ükski konkreetne sealoleku periood on mind muutnud või mõjutanud selles suhtes, mida ma arvan migratsioonist Eestis.

Küll aga olen ma ise inimene, kes liigub mööda maailma vabalt ringi ja tahab töötada huvitavate inimestega, kes tulevad sama moodi huvitavatesse kohtadesse kokku ja lähevad siis jälle laiali. See on muutnud minu jaoks sellise tööstiili täiesti loomulikuks. Ma väga tahaks, et sellise elustiili viljelejad oleksid teretulnud Eestis ja et noored eestlased käiksid sama moodi kogemusi, kontakte ja uusi ärisid ehitamas.

See ongi see, millisena ma maailma arengut ja tulevikku näen: vabad inimesed liiguvad vabalt ringi. Ja ma arvan, et Eesti on lihtsalt selle maailma osa.

Sten-Tamkivi

 

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields