Avaleht

Riik tõstab erisoodustuste määrasid

Rahandusministeerium nõustub Tööandjate keskliiduga, et osade tööandjate pakutavate erisoodustuste maksuvabastuse piirmäärad on ajale jalgu jäänud ja vajavad tõstmist.
Osad erisoodustuse piirmäärad kehtivad juba 10 aastat. Foto: John Vid/Unsplash.

Rahandusministeerium nõustub Tööandjate keskliiduga, et osade tööandjate pakutavate erisoodustuste maksuvabastuse piirmäärad on ajale jalgu jäänud ja vajavad tõstmist. Järgmise aasta algusest võiksid tõusta näiteks autokompensatsiooni ja lähetuste piirmäärad.

Märtsis juhtisid Tööandjad rahandusministeeriumile saadetud kirjas tähelepanu, et erisoodustuste määrad nagu näiteks sõiduauto erisoodustuse hind ja isikliku sõiduauto töösõitudeks kasutamise maksuvaba kompensatsiooni piirmäär, samuti lähetuste päevaraha maksuvabastused piirmäärad ning terviseedenduse maksuvabastuse piirmäära vajavad üle vaatamist. Samuti tuleks lisada terviseedenduse alla käivate maksuvabade kulutuste loetellu tervishoiuteenused ja retseptiravimid.

Rahandusministeeriumi maksu- ja tollipoliitika osakonna juhataja Erle Kõometsa sõnul nõustub ministeerium, et autokompensatsiooni ja lähetuste piirmäärad ei ole ajaga kaasas käinud. Arvestades elukalliduse tõusu, on piirmäärade ajakohastamine ka ministeeriumi
meelest vajalik. “Oleme rahandusministrile sellekohase ettepaneku esitanud ja saanud ka põhimõttelise heakskiidu,” selgitas ta vastuses.
“Tegeleme praegu ettepanekute formuleerimisega ja loodame need peatselt tulumaksuseaduse muudatuste näol avalikkuse ette tuua, eesmärgiga rakendada uusi piirmäärasid järgmise aasta algusest.”

Kehtib 10 aastat tagasi kehtestatud kord

Tööandja võib maksta töötajale maksuvabalt isikliku auto kasutamise eest kompensatsiooni 30 senti kilomeetri kohta kuni 335 euro ulatuses kuus ja välislähetuselt maksuvabalt kuni 50 eurot päevas esimese 15 päeva eest ja sealt edasi 32 eurot päeva eest. Need piirmäärad on püsinud muutmatuna vastavalt 2014. ja 2016. aastast.

Tervise- ja spordikulude osas nõustub ministeerium, et tänane teenuste valik on piirav ja seda võiks laiendada ning muuta kulude arvestus kvartalipõhiselt aastapõhiseks. Samas ei poolda tervisekulude maksuvaba piirmäära – 400 eurot aastas – tõstmist. “Piirmäära tõstmist me tänastes rasketes eelarvetingimustes siiski ei planeeri. Riigirahanduse pingeline olukord tingib, et eelarvetulusid vähendavad muudatused tulevad kaalumisele ainult juhul, kui nendest saadav kasu on võimalikult laiaulatuslik,” selgitas Kõomets.

Ministeerium tuleb peagi välja tööandjapensioni režiimi väljatöötamiskavatsusega ja selle raames vaadatakse üle ka kolmanda samba tööandjate poolsete sissemaksete sotsiaalmaksust vabastamise teema. “Eesmärk on ühtne käsitlus – kindlasti ei taha me pakkuda mingile pensionitootele oluliselt soodsamaid maksutingimusi kui teistele, kuid otsuses mängivad taaskord kaasa kõikvõimalikud tegurid, eeskätt, kas tööandjate suurem osalus pensionite finantseerimises kaalub üles vähemlaekuva sotsiaalmaksu,” selgitas Kõomets.

Autode erisoodustust muuta ei plaanita

Praegu kehtiva seaduse kohaselt on võimalik tööandjale kuuluvat sõidukit kasutada erasõitudeks, kui sellelt tasuda erisoodustuse hind – reeglina 1,96 eurot mootori võimsuse kilovati kohta kuus. Tööandjad tegid ettepaneku seda piirmäära automaksu kehtestamise tõttu langetada, kuid sellega ministeerium ei nõustu.

Loe ministeeriumi vastust põhjalikumalt siit.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields