Avaleht

Piia Zimmermann: töötasude avaldamine peaks jääma tööandja vabatahtlikuks valikuks

Eesti Tööandjate Keskliidu õigusnõunik Piia Zimmermann. Foto: Maido Parv
Eesti Tööandjate Keskliidu õigusnõunik Piia Zimmermann. Foto: Maido Parv

Töötasude avaldamine näites töökuulutustes peaks erasektoris jääma tööandja vabatahtlikuks valikuks. Tööandjatele järjekordsete kohustuste seadmine ei lähe kokku ei Eesti ega Euroopa Liidu lubadusega vähendada regulatsioone ja tegutseda majanduse konkurentsivõime kasvu nimel, kirjutas Tööandjate keskliidu õigusnõunik Piia Zimmermann ajalehe Eesti Päevaleht veergudel.

Kui tööandja tunneb, et see on tema organisatsiooni huvides ja vajalik, siis seda tehakse. Eestis on nimelt süvenev vajalike oskustega puudus ehk tööandjad peavad andekate töötajate meelitamiseks ja värbamiseks üha leidlikumad olema ning pingutama. Lisaks palgale määrab järjest enam ka paindlikkus, rahalised ja mitterahalised hüved ning muud tööga kaasnevad võimalused.

Siiski ei ole valdav osa tööandjatest sellega erinevatel põhjustel kaasa läinud. Näiteks on konkurents vajalike oskustega töötajate leidmiseks mõnes sektoris nii terav, et konkurendile töötajate üle ostmise vältimiseks ei soovita palgapoliitikat kuulutuses avada. Samuti võib üksnes palganumber värbamisel karuteene teha – heale spetsialistile tundub tasu peale vaadates väike ja ta loobuks kandideerimast, kuid läbirääkimise käigus võib sobiva ja vajaliku inimese meeskonda meelitamiseks summa muutuda.

Tööturg ongi kahe osapoole – tööandjate ja töötajate vahel sõlmitud kokkulepete tulem. See tähendab, et mõlemad osapooled seisavad enda ja oma soovide eest, küsivad ja selgitavad. Palk lepitakse sarnaselt tööülesannetele ja -korraldusele kokku enne tööle asumist.

Ettevõtete palgakulud ja keskmised tasud on juba täna huvilistele avalikult kättesaadavad nii erinevates palgaedetabelites ja ülevaadetes, äriregistris ettevõtete majandusaasta aruannetes või mitmesugustes e-teenustes nagu näiteks teatmik.ee.

Loomulikult ei tohi töötasu sõltuda töötaja soost, seksuaalsestest eelistustest või nahavärvist, kuid palkade erinevus ametite ja samas organisatsioonis kolleegide vahel on olnud ja ka jääb. Tasu suuruse kujundab kogemus ja oskused ehk töötaja pakutav väärtus organisatsioonis. See väärtus kajastub lõpuks ka ettevõtte pakutava toote-teenuse hinnas, mille eest tasub klient.

Seetõttu on kindlaim viis oma palga suurendamiseks kasvatada ühiskonnale vajalikku õppides ja pakkudes, end pidevalt arendada, uusi oskuseid omandada ja olla ise pealehakkaja.

Artikkel ilmus ajalehes Eesti Päevaleht.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields