Parimad praktikandid: ohjad tuleb enda kätte haarata
Parimate praktikantide konkurss “Praktik cum Laude” toimus juba viiendat korda ja tööandjad on võtnud selle korraldamise enda südameasjaks.
“Me oleme väga hariduse usku ja teame, et hea haridus käib käsikäes heade oskustega. Praktika on oluline osa erialasest väljaõppest ja soovime, et noored võtaksid selle mõtte omaks. Meie tööturg on väike ja seda enam on head oskused ja kõrged teadmised kuldaväärt,” ütles Eesti Tööandjate Keskliidu tegevjuht Arto Aas avasõnades.
Konkursi eesmärk on tähtsustada praktikat kui olulist sammu tööelus ja lisaks praktikantidele tunnustame ka nende juhendajaid. Hea praktikakogemus on tihti just käsikäes praktika juhendaja professionaalsusega ning seepärast pani Eesti Ettevõtluskõrgkool Mainor välja neile ka väärikad auhinnad.
Sel aastal esitati rekordiliselt 57 kandidaati, kelle seast valis hindamiskomisjon välja nelja kategooria võitjad ning sotsiaalmeedias toimunud menuka hääletuse tulemusel tunnustasime ka publiku lemmikut. “Konkurss näitas jälle, et praktikantidest on suur kasu – nad tõid endaga kaasa värske pilgu, õpetasid kolleegidele uusi oskusi, tegid ära hulga vajalikku tööd ning paljud neist said ka pakkumise tulla tööle,” tõi Aas välja näiteid praktikantide ankeetidesse jäetud kiitustest.
Parim pratikant kutsehariduses on Andreas Tigasing õpib Tartu Kutsehariduskeskuses IT-süsteemide nooremspetsialistiks ja käis praktikal Siseministeeriumi Infotehnoloogia- ja Arenduskeskuses.
Parim praktikant töökohapõhises õppes on Katrin Reidla, kes õpib Tartu tervishoiukõrgkoolis tegevusjuhendajaks ning praktika läbis SA Maarja Küla Tartu kogukonna majas.
Parim praktikant kõrghariduses on AS Ericsson Eesti praktikant Taavi Salum, kes õpib Tallinna Tehnikakõrgkoolis elektritehnika erialal. Taavi paistab silma oma järjekindlusega ning oli samas ettevõttes praktikal juba viiendat korda. Iga kord küll erinevas inseneri rollis ja mõtestades, mida tuleb endas veel arendada.
Parim praktikant välistudengite kategoorias on AS Eesti Energia praktikant Antonio Lustrissimi, kes õpib Tallinna Tehnikaülikoolis keskkonnatehnikat ja juhtimist.
Internetihääletusega valiti sotsiaalmeedias publiku lemmikuks Sigrid Sikk, kes oli praktikal Swedbank Eesti AS-is ja ta on Tallinna Tehnikaülikooli avaliku halduse ja riigiteaduste tudeng.
Arutasime ka praktikantidega, mida nemad praktikalt endaga kaasa võtavad ja kas soovitavad teistele praktikale minekut.
Kuidas leida endale hea praktikakoht?
Sigrid: Kasutada sotsiaalmeediat, hoida silmad lahti, rääkida inimestega ja selliste kontaktide kaudu võivad head pakkumised sinuni tulla. Tasub ka ise julge olla ja ühendust võtta ning kui vahepeal meilidele ei vastata, siis tuleb minna jalaga uks lahti lüüa ja küllap kuulatakse sind ära.
Kas praktika on üldse vajalik või tuleks kohe tööle minna?
Andreas: Praktika on väga oluline, et saada aru, kas õpitav eriala on see, millega sa edasi tahad tööelus tegeleda.
Sigrid: Minu praktika tegi mu südame soojaks ja suve imeliseks. Sain käia mööda Eestit ja Swedbanki esindusi ringi ning muud moodi ei saa neid emotsioone teada, kui ettevõttes tööd või praktikat tehes.
Kuidas sulle praktikaülesanded esmapilgul tundusid?
Andreas: Alguses anti selliseid ülesandeid, mis võtsid aega hommikust õhtuni, istuda ja logeleda ei saanud üldse. Entusiasmi aga hinnati väga ja märgati, et praktikant on pädev.
Kas pealehakkamine tagab edu?
Katrin: Kindlasti tagab pealehakkamine edu ning sellele lisavad väärtust ka eelnevalt omandatud kogemused teistel töökohtadel. Näiteks minule tulid kasuks meditsiiniteadmised. Koroonaviirus muidugi lõi olukorra segamini, kuid kiirelt sain aru, kui mõistvad on intellektipuudega täiskasvanud ja koos elasime selle kenasti üle.
Kas keelebarjäär sai välistudengi praktikat sooritades takistuseks?
Antonio: Ei, kuna Eesti Energia on väga rahvusvaheline ja mu juhendaja Inese oli lätlane. Ehk me rääkisime paratamatult inglise keeles.
Kas soovitaksid teistel välistudengitel Eestis praktika sooritada?
Antonio: Kindlasti, kuna siin on hea töökeskkond ja ei ole takistusi. Isegi Eesti halva ilmaga on võimalik ära harjuda.
Mis sind kõige enam üllatas prakikal ?
Taavi: Mind üllatas kõige enam see, kui hästi ettevõte sai hakkama koroonatingimustes. Kõiki asju saab veebis väga hästi ära teha ka inseneritöös. Abi küsida oli veebis pisut keerulisem – tuli rohkem joonistada ja läbi interneti helistada.
Mis teeb heast praktikandist suurepärse praktikandi?
Sigrid: Julge peab olema ja ohjad enda kätte haarama.
Taavi: Kohusetundlikkus ja samuti nõustun, et ohjad tuleb enda kätte haarata.
Katrin: Tuleb olla nii nagu oled, anda endast maksimum ja enda parimad küljed esile tuua.
Andreas: Tasub olla pühendunud sellesse, mida sa teed. Samuti tasub võtta praktikast enda jaoks maksimum.
Konkurssi aitavad korraldada Haridus- ja teadusministeerium ning Haridus- ja noorteamet ning auhindamist rahastab Euroopa Sotsiaalfond.