Avaleht

Pakistanlasest elektroonikainsener Eestis praktikal

Palun räägi natuke endast. Kust sa tuled, mida sa õpid ja miks? Miks otsustasid Eestis õppida?

Tere! Minu nimi on Jawad ja ma olen Pakistanist. Olen kommuniaktsioonile spetsialiseerunud elektroonikainsener ja jätkan oma õpinguid magistrikraadi saamiseks TTÜs kommunikatiivse elektroonika erialal. Kirjutan praegu oma magistritööd teemal „Energy Estimation of FPGA based on compress sensing“ ja töötan Ericssonis toodetavuse insenerina.

Pakistanis üles kasvades unistasin ma – nagu iga teine noor – välismaal kõrghariduse omandamisest ning otsisin selleks sobivat ülikooli peamiselt Euroopas ja Kanadas, kuni mu Helsingis elav onu mulle Eestit tutvustas. Uurisin Eesti elu ja Tallinna Tehnikaülikooli kohta ning tulemused üllatasid mind. Olin õnnelik, kui avastasin õppekavast oma eriala ning nägin kursuste kirjeldust. See sobis täpselt minu soovide ja ka minu eelneva haridustaustaga.

Kuna olen välismaalane, uuritakse minult sageli, miks ma just Eesti valisin. Ma küsin neilt alati naeratades, et miks mitte J. Sellel riigil on tänu elukvaliteedi, töö ja eraelu vahelisele tasakaalule ja elutingimustele palju pakkuda ning Ericssonis töötamine on nagu kirss tordil! See ettevõte hoolitseb oma töötajate eest.

Kuidas sa Ericssoni tööle said? Kas ülikool aitas sul praktikakoha saada või leidsid selle võimaluse ise? 

TTÜs toimus töömess „Võti tulevikku“, kus tutvusin ettevõtte personaliosakonna partneriga. Nagu kõik teisedki kandidaadid, täitsin ka mina vastava avalduse, aga kirjeldasin seal samuti oma Pakistanis saadud kogemusi telekommunikatsioonivaldkonnas. Paari päeva pärast kutsutigi mind sinna praktikale J. Alustasin seal praktikandina ja mõne aja pärast sai minust juba alaline töötaja.

Mida see praktika sulle andis? Mis sind kõige rohkem üllatas? Mille olemasolust sa teadlik polnud? Millised on põhierinevused Eesti ja sinu koduriigi ettevõttekultuuride vahel?

Nagu ma juba mainisin, on see minu jaoks esimene kord oma perest ja Pakistanist eemal elada ning kultuurilised erinevused on väga suured. Alguses oli mul raske leida töökohta, kus saaksin rakendada Pakistanis ja TTÜs omandatud teadmisi. Seega andis praktikum mulle võimaluse näha, kuidas Eestis töötatakse, millised on inimesed, siinne kultuur ja kõik muu, mida ma varem ei teadnud.

Mind üllatas see, mida ma praktika tulemusel teada sain, kuna Pakistani töökultuur sarnaneb Ameerika Ühendriikide omale. Inimesed teevad pikki päevi tööd, neil on perekonna jaoks vähem aega ja kokkuvõtteks võin öelda, et kui Pakistanis valitseb töötajate vahel karm konkurents, siis Euroopas võimaldavad ettevõtjad oma alluvate töö- ja eraelu paremini tasakaalus hoida.

Ütleksin, et Eestisse tulemine on üks minu elu parimaid otsuseid. 

Kas soovitaksid praktika läbimist Eestis ka teistele välistudengitele? Miks? Mida sa soovitaksid teistele välistudengitele, kes soovivad Eestisse praktikale tulla?

Muidugi! Soovitan soojalt. See annab noortele välistudengitele võimaluse oma silmaga näha ja ise kogeda, millised on Eesti turu vajadused ja siinne töökultuur. See aitab neil kohalikega suhteid luua ja natuke eesti keelt õppida.

Soovitan teistel välistudengitel alguses mitte meelt heita, kuna uue keskkonnaga kohanemine võib alguses raske olla. Teiseks soovitaksin neil tulla siia tugeva CV ja motivatsioonikirjaga, mis kirjeldab põhjalikult nende tugevusi ja tulevikueesmärke ning seda, kuidas nad ettevõttele kasulikud saaksid olla.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields