Avaleht

Nullbürokraatia: Suurimat halduskoormust tekitab statistikaameti nõutav aruandlus

Nullbürokraatia projekti raames, mille eesmärgiks on koguda kokku kõik ettevõtjate hinnangul ebamõistlikud ja koormavad regulatsioonid ja aruandluskohustused, laekus Eesti Tööandjate Keskliidule tagasiside enam kui kümnelt organisatsioonilt, kes olid seda omakorda kogunud oma liikmete käest.

Üheks suuremaks halduskoormuse tekitajaks on Statistikaameti aruanded, kuna ettevõtja oma tavapärase tegevuse käigus neid andmeid ei kogu. Seetõttu ei ole spetsiaalselt Statistikaameti jaoks andmete kokkukorjamine tihti majanduslikult mõistlik. Nii võib juhtuda, et paljude ettevõtete esitatud andmed ei ole täpsed ja sellest tulenevalt ei ole täpne ka kogu statistiline pilt. See viib omakorda valede otsusteni statistika tarbija.

Näiteks toodi välja EKOMAR aruanne, mille koostamine on väga töömahukas. Ehkki osa andmeid on samad, mis esitatakse majandusaasta aruandes, tuleb need sisestada uuesti ja infot dubleerida. Samuti on aruande sisestusvormis vigu. Ka paljude teiste aruannete puhul saaks Statistikaamet andmed kätte teistest keskkondadest või teha koostööd näiteks Maksu- ja Tolliametiga. Mitmel puhul tuleks ka kaaluda, kas on ikka vajalik nii kvartaalsete kui ka aastaaruannete esitamine, kui amet saab andmed kätte emmast-kummast.

Problemaatilistena nimetati ka näiteks heitmete aruande esitamist, aruandlust sotsiaalkindustusametile, käibedeklaratsiooni keerukust paljude erandite tõttu, sõidupäevikuid ja välismaalastest töötajate kohta info esitamist PPA-le.

Kõik ettepanekud ja pakutud lahendusvariandid on kättesaaadavad SIIT

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields