Avaleht

Mobiiltelefone laadiv jope, laulma õppimise rakendus jpm ehk uued sündinud äriideed

Maikuus jõudsid TTÜ innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuses Mektory lõpule nii eelinkubatsiooni programm kui ka koolinoorte äriideede konkurss „Bright Minds“.  Sügisel jätkatakse ja juba otsitakse noortest koosnevatele tiimidele kogenud ettevõtjatest ja juhtidest mentoreid ning juhendajaid.

Eelinkubatsiooni programmi finaalis võidutses Levon ehk laulma õppimise äpp

Äriideede edasiarendamise- ehk eelinkubatsiooni programmi finaalis, mis toimus 16. mail, valis žürii välja parimad start-up ideed. Nende hulka kuulusid näiteks testtoodete vahendamise veebileht, laulma õppimise mobiilirakendus, unikaalsed T-särgid ja rakendus, mille abil on lastel lõbusam keemiat õppida.

TTÜ Mektory start-up eelinkubatsiooni peaspetsialisti Anu Oksa sõnul on eelinkubatsioon neljakuuline start-up ettevõtluse põhitõdesid õpetav koolitusprogramm koos ärimentorluse ja meeskondade juhendamisega. Programmi jooksul arendasid tudengid oma idee reaalseks ärimudeliks.

„Oli rõõm tunnistada, et ükski oma ideed esitlenud 15 meeskonnast ei jäänud žürii kõige keerulisematele küsimustele vastamisega hätta – ideed olid põhjalikult läbi mõeldud ja viimistletud,“ nentis Oks ja tõdes, et pea iga esitletud idee oleks valmis edasi kasvama reaalseks tooteks või teenuseks. „Mõned tiimid vajavad ehk veel mõnda spetsiifilist meeskonnaliiget, paljud kindlasti ka mentoreid või investoreid, ent korralik alus oma ideele on eelinkubatsiooni programmis osalemisega laotud.“

Koolitusprogrammist sai osa üle 330 start-up ja ettevõtlushuvilise, kellest lõviosa oli TTÜ tudengid, ent paljud ka Estonian Business School’ist, Tallinna Ülikoolist, Eesti Kunstiakadeemiast ning ka erinevatest gümnaasiumidest. Tehnikaülikooli neljakuulise start-up eelinkubatsiooni programmis osales kokku 32 verivärsket äriideed. Oma ideega oli valmis žürii ette astuma neist 15 ideed. 

TTÜ Mektory Start-up Ideede Konkursi Grand Prix auhinna ja võimaluse osaleda Euroopa Innovatsiooni Akadeemia kahenädalasel start-up äriideede arendamise programmis „Entrepreneurship Summer Program“ sai meeskond Levon. Inspiratsiooni auhinna ehk pileteid Latitude59 konverentsile sai Pick&Try ning TTÜ Teadus- ja Arendusauhinna – 1000 eurose stipendiumi sai endale meeskond MoleQL. Eriauhinnad Prototronilt pälvisid Airneu ja AudeOpus ning eriauhinna YourDesignWorks’ilt ning Ergo Insurance SE’l sai Shirt Happens. MTÜlt GMC Estonia valis oma lemmikuteks meeskonnad Pick&Try ja MoleQL.

mektory

Järelkasv ettevõtlusmaastikul on tugev

Äriideede konkursi „Bright Minds“ raames tutvustasid koolinoored oma plaane 25. mail, mil Mektorysse kogunenud žürii noorte ideede läbimõeldust ja müügioskust kriitiliselt hindasid.

Esikoha pälvis Pärnumaa meeskonna idee „Jalgratas Nutikaks“, kes plaanib luua seadme jalgrattale, mis võimaldaks telefoni sõidu ajal laadida. Žürii tunnustas ideed erinevate asjaolude eest – ühelt poolt on tegemist suurepärase inseneeria valdkonna lahendusega, teisalt aga ka tervist edendava tegevusega.
Teise koha ja ühtlasi noorimate osalejate eriauhinna TTÜ Mektory poolt pälvis Viljandimaa võistkond oma ideega „EZOffice“. Äriplaan pärines samuti inseneeria valdkonnast: valmistada taaskasutatud materjalidest heli summutav töölaud.

Kolmandale kohale jäi Järvamaa tiim äriideega „Plentier Jope“, mis seisneb temperatuuri reguleerida võimaldavas jope, millega saaks telefoni laadida.
Auhinnafondi panid välja Swedbank, Tallinna Ettevõtlusamet ning TTÜ Mektory. Kolmele parimale avaneb võimalus külastada Aalto Design Factoryt ja sealset Startup Sauna Soomes. Lisaks sai esikolmik rahalise preemia vastavalt 1500, 1200 ja 1000 eurot.

TTÜ Mektory koera Jacki poolt välja pandud eriauhinna sai Viljandimaa võistkond plaaniga „RaiseADog“. Noorte äriidee seisnes koera tervist jälgida võimaldavas rakenduses ja kaelarihmas. Rakendus aitab koerale koostada päevakava ja toitumissoovitusi. Lisaks anti välja ka kaks publiku lemmiku auhinda: esimene neist „Plentier Jopele“ ja teine Saaremaa võistkonnale „FitIn“, kelle planeeritav rakendus aitaks võõrriiki elama minnes õppida selle riigi keelt, kultuuri, seaduseid ja kombeid. Eriauhinnad pani välja Swedbank.

Enne reaalsete ideede kirjapanemist läbisid viie maakonna noored põhjaliku koolitusprogrammi, kus õpilasi juhendati tootearenduse, turu-uurimise ja konkurentsianalüüsi tegemisel. Samuti räägiti meeskondade loomise ja rollide jaotamise olulisusest ning jagati nõuandeid, kuidas oma ideed investoritele maha müüa. Et pilootprogramm oodatust edukamalt käivitus, plaanitakse järgmisel aastal konkurssi üle-Eestiliseks laiendada.

Mektory ootab kõiki tublisid ja aktiivseid Eesti ettevõtjaid panustama TTÜ Noorte Ettevõtlikkus programmidesse mentorite ja loomulikult ka toetajatena. Start-up meeskondadele ärimentoriks hakkamise huvi korral palume võtta ühendust TTÜ Mektory eelinkubatsiooni programmi peaspetsialisti Anu Oksaga – anu.oks@ttu.ee.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields