Avaleht

EBSi rektor Meelis Kitsing: teenuste eksport ehk Eesti majanduse kasutamata võimalus

EBSi rektor Meelis Kitsing esineb majanduskonverentsil “Tuulelohe lend 2024”

EBSi rektor Meelis Kitsing leiab, et Eesti majanduse kasutamata potentsiaal peitub teenuste ekspordis. “Kaasaegne tööstus on tugevalt integreeritud teenustega. Samuti on valdkondi, kus Eesti kuvand maailmas on üha tugevnemas, kuid teenuste eksport on tagasihoidlik – näiteks haridus,” selgitab ta.

Esitasime majanduskonverentsi „Tuulelohe lend 2024“ esinejatele kaks küsimust – millist nõu annaks majanduse kasvule pööramiseks majandusministrile ja mis on Eesti majanduskeskkonna kõige suurem kasutamata võimalus. Siin on Meelis Kitsingu vastused.

Mis on Eesti majanduskeskkonna kõige suurem kasutamata võimalus?

Loov hävitamine on minu jaoks juhtiv mõte kasutamata võimaluste puhul. Majandusnäitajate puhul kujuneb nukker pilt takerdunud tegutsemisviisidest. Tuleb eksperimenteerida ja teha uut moodi.

Ettevõtlus on ennekõike kunst, mille arenguks on vaja ettekujutusvõimet ja loomingulisust. Tuleb leida nn nõrku signaale, millel on potentsiaal muutuda tugevaks. Kasuks tulevad inspireerivad lood nendest ettevõtetest, kel läheb hästi. Ei tohi jääda kognitiivsesse sõltuvusse läbikäidud teedest. Tuleb olla avatud uutele võimalustele. Erinevates valdkondades on need võimalused erinevad.

Näen suuremat potentsiaali teenuste ekspordi kasvatamises. See ei puuduta ainult ühte valdkonda, vaid võimalusi laiemalt. Kaasaegne tööstus on tugevalt integreeritud teenustega. Samuti on valdkondi, kus Eesti kuvand maailmas on üha tugevnemas, kuid teenuste eksport on tagasihoidlik – näiteks haridus.

Majandusminister küsib sinult nõu ehk mida teeksid, et kaks aastat langenud Eesti majandus taas kasvule pöörata?

  1. Sea prioriteedid vastavalt poliitika ja poliitikute võimalustele väikeses avatud majanduses.
  2. Esinda jõuliselt Eesti ettevõtteid rahvusvahelistel turgudel – ava uksi ja seisa nii väikeste kui ka suurte ettevõtete huvide eest.
  3. Loo võrdsed mängureeglid kõigile turuosalisetele ning seisa nende eest.
  4. Mõista, et aktiivne tööstuspoliitika ja riiklike tšempionite loomine on libe tee.
  5. Poliitika selgus on tugev pluss ebamäärases ja komplekses maailmas.

“Tuulelohe lend”: eksport kui majanduse vedur

Tuulelohe konverents toob lavale mõjukad ettevõtjad ja tunnustatud tippjuhid. Lisaks Meelis Kitsingule astuvad üles Eesti Vabariigi president Alar Karis, president Kersti Kaljulaid, Ragn-Sells tegevjuht ja Tööandjate keskliidu volikogu esinaine Kai Realo, Graanul Investi asutaja ja Biofuel juhatuse esimees Raul Kirjane, Läti lennufirma Airbaltic juht Martin Gauss, majandusteadlane Urmas Varblane, Skeleton Technologies asutaja ja juht Taavi Madiberk, Sunly juhatuse liige ja finantsjuht Lili Kirikal, Eften Capitali juhatuse esimees Viljar Arakas, Põhjamaade Investeerimispanga peadirektor André Küüsvek, Wise´i Eesti ja Ühendkuningriigi juht Lars Trunin, OIXIO Grupi juhatuse esimees ja Tööandjate keskliidu innovatsiooni käivituskoja juht Ivo Suursoo, Milrem Roboticsi asutaja ja juhatuse esimees Kuldar Väärsi, Bolti asutaja ja juht Markus Villig, aasta ettevõtte Icosagen Cell Factory asutaja Mart Ustav, EASi ja KredExi ühendasutuse juhatuse esinaine Kati Kusmin ning mitmed teised.

Konverentsi juhivad Liisu Lass ja Johannes Tralla.

Vaata programmi ja taga oma osalus konverentsi kodulehelt.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields