Avaleht

Madis Mülleri kolm soovitust, et majandus kasvule pöörata

Eesti Panga president Madis Müller on üks mõjukatest ettevõtjatest ja tunnustatud tippjuhtidest, kes majanduskonverentsil esinejana ülesse astub. Foto: Eesti Pank

Langevas majanduses peaks ka riiklikult loominguliselt mõtlema ja otsima võimalusi ettevõtete elu keerulises konkurentsiolukorras veidigi lihtsamaks tegemiseks, leiab 14. märtsil Tööandjate majanduskonverentsil „Tuulelohe lend“ esinev Eesti Panga president Madis Müller.

Esitasime majanduskonverentsi „Tuulelohe lend 2024“ esinejatele kaks küsimust – millist nõu annaks majanduse kasvule pööramiseks majandusministrile ja mis on Eesti majanduskeskkonna kõige suurem kasutamata võimalus. Siin on Eesti Panga juhi vastused.

Mis on Eesti majanduskeskkonna kõige suurem kasutamata võimalus?

Eesti majanduse kõige suurem väärtus on meie inimesed. Selleks, et meie elu ka majanduslikult võimalikult hästi areneks, on tähtis, et kõigi Eesti inimeste potentsiaali suudetaks võimalikult hästi ära kasutada. Siin on kindlasti veel võimalusi enamaks. See omakorda eeldab hea ettevõtluskeskkonna hoidmist, et Eestis oleks piisavalt kvalifitseeritud töövõimalusi pakkuvaid ettevõtjaid ning ka riiklikku panustamist haridussüsteemi.

Majandusminister küsib sinult nõu ehk mida teeksid, et kaks aastat langenud Eesti majandus taas kasvule pöörata?

Oleme olukorras, kus tellimused eksporditurgudelt on madalseisus ja viimaste aastate kiire kulude kasvu tõttu on Eesti ettevõtjate konkurentsivõime nõrgenenud. Seetõttu tasub ka riiklikult mõelda loominguliselt ja otsida võimalusi ettevõtjate elu keerulises konkurentsiolukorras veidigi lihtsamaks teha.

Võimalikult kiiresti tuleks proovida menetleda erinevaid taotlusi ja lubasid, mille taga võivad oodata investeeringud ja ettevõtjate laienemisplaanid. Tasub aidata eksportivatel ettevõtjatel avada uksi uutel sihtturgudel.

Eraldi riiklikku tähelepanu nõuab energiasektor ja küsimused sellest, kuidas tagada Eestis võimalikult soodus elektrihind, mis ei paneks Eesti ettevõtjaid kehvemasse seisu konkurentsis ettevõtjatega Põhjamaadest.

“Tuulelohe lend” – fookuses majandus ja konkurentsivõime

Tuulelohe konverents toob lavale mõjukad ettevõtjad ja tunnustatud tippjuhid. Lisaks Madis Müllerile astuvad üles Eesti Vabariigi president Alar Karis, president Kersti Kaljulaid, Ragn-Sells tegevjuht ja Tööandjate keskliidu volikogu esinaine Kai Realo, Graanul Investi asutaja ja Biofuel juhatuse esimees Raul Kirjane, Läti lennufirma Airbaltic juht Martin Gauss, majandusteadlane Urmas Varblane, Skeleton Technologies asutaja ja juht Taavi Madiberk, Sunly juhatuse liige ja finantsjuht Lili Kirikal, Eften Capitali juhatuse esimees Viljar Arakas, Põhjamaade Investeerimispanga peadirektor André Küüsvek, Estonian Business Schooli rektor Meelis Kitsing, OIXIO Grupi juhatuse esimees ja Tööandjate keskliidu innovatsiooni käivituskoja juht Ivo Suursoo, Milrem Roboticsi asutaja ja juhatuse esimees Kuldar Väärsi, Bolti asutaja ja juht Markus Villig, Wise´i Eesti filiaali ning ettevõtte Ühendkuningriigi ning Euroopa tiimi juht Lars Trunin, EASi ja KredExi ühendasutuse juhatuse esinaine Kati Kusmin ning mitmed teised.

Konverentsi juhivad Liisu Lass ja Johannes Tralla.

Vaata programmi ja taga oma osalus konverentsi kodulehelt.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields