Liis Rossner: praktika avas mulle ukse tööturule

Mis teeb praktikast kogemuse, mis jääb eluks ajaks meelde? Või veelgi enam – mis teeb sellest hüppelaua tööellu? Liis Rossneri lugu personaliuudised.ee portaalis on ehe näide sellest, kuidas hästi korraldatud praktika võib noorele spetsialistile tähendada palju enamat kui lihtsalt „ainepunktide kogumist“.
Tallinna Tehnikaülikooli tootearenduse ja robootika eriala lõpetanud Liis sooritas oma praktika ABB-s kvaliteedianalüüsi insenerina. Positiivne kogemus, toetav juhendamine ja tiimi kaasamine viisid ta mitte ainult erialaste oskuste süvendamiseni, vaid andsid ka võimaluse kandideerida kohe pärast praktikat samasse ettevõttesse tööle.
Tööandjate keskliidu konkursil „Parim praktika 2024“ kõrghariduse kategoorias parimaks praktikandiks valitud Liis jagab personaliuudised.ee portaalis, mis tegi tema praktikast väärtusliku kogemuse ja mida peaksid tema hinnangul arvestama nii tööandjad kui ka tulevased praktikandid.
Huvi robootika vastu algas juba põhikoolis
Liis räägib, et huvi tehnika ja robootika vastu tekkis tal juba varajases nooruses:„Põhikoolis käisin klassivendadega robootika ringis, kus võitsime mitmeid võistlusi, sealt tekkis huvi robotite vastu.“
Tehniline maailm ümbritses teda igapäevaselt ning seetõttu tundus inseneeria valdkond loomuliku suunana. Liis kirjeldab, et just praktiliste ülesannetega põimuv õppetöö oli see, mis tegi õppimise Tallinna Tehnikaülikoolis tõeliselt kaasahaaravaks: „Selle eriala õppimise juures meeldis mulle, et õppetöö sai siduda erinevate praktiliste ülesannetega.“
Ta rõhutab ka õpigrupi olulisust – koostöö eakaaslastega aitas õppimist muuta nauditavamaks ja tulemuslikumaks:
„Ajapikku tekkisid meil koolis õpigrupid. See tähendas seda, et saime sõpradega koolis kokku ning tegime koos koduseid ülesandeid või valmistusime eksamiteks. See tegi õppimisprotsessi palju lõbusamaks ning asjad said palju kiiremini tehtud.“
Praktikavõimalus, mis tuli läbi suhtluse
Liis sattus ABB-sse praktikale tänu heale juhusele ja julgele sammule. Karjäärimessil „Võti Tulevikku“ tekkinud vestlus kvaliteedianalüüsi labori juhiga viis kandideerimiseni: „ABB avatud uste päeval hakkas minuga kvaliteedi analüüsi labori manager juttu ajama ja proovis mulle praktika kohta laboris maha müüa. Kursakaaslane kõrvalt ütles: “Oh, see on täpselt midagi sulle!” ja nii saatsingi oma CV kandideerimiseks oma tulevasele ülemusele.“
Kaasatus ja usaldus loovad parima õpikeskkonna
Kuigi valdkond oli uus ja teadmised piiratud, õnnestus Liisil kiiresti sisse elada ja arendada arusaamist elektroonikast ning sagedusmuundurite tööst: „Olgugi, et mul tegelikult eelnevalt väga palju teadmisi elektroonikast ja eriti sagedusmuunduritest polnud, sain kiirelt põhilised asjad selgeks.“
Liisi eredaim mälestus praktikaperioodist on see, et ABB pakkus talle võimalust osaleda rahvusvahelises koostöös: „Kõige ägedam asi minu praktika juures oli kindlasti see, kui sain koos juhendajaga Soome komandeeringusse minna.“
Praktika suurim väärtus
Liisi hinnangul oli praktika üheks suurimaks väärtuseks just uute teadmiste omandamine: „Kõige rohkem sain teadmisi juurde elektroonikas. Oskan nüüd hästi selgitada , mis on sagedusmuundur ning kuidas see töötab.“
Ta lisab, et praktika aitas tugevdada ka isiklikke ja professionaalseid sidemeid.
Juhendaja on võtmeisik
„Juhendaja on nagu võti, mis avab uksed uutele tutvustele ning teadmistele. Minul väga vedas, et sain sellise ägeda juhendaja, kes tekitas tunde, et tööl käia on lahe,“ selgitab Liis miks on juhendaja roll praktikandi arengu toetamisel üheks olulisemaks komponendiks.
Ta tõstab esile juhendaja kannatlikkuse, toeks olemise ja inimliku lähenemise olulisuse: „Isegi kui ma mõnda asja mitu korda üle küsisin, seletas ta rahulikult, kuidas asjad käivad, et ma lõpuks ikkagi asjadest aru saaksin. Asjade kinnistumine vajab aega ja harjutamist.“
Meeskonnatunnetus on tähtis
Hea töökeskkond ja kolleegide toetus on Liisi arvates iga praktikakogemuse lahutamatu osa. ABB-s tundis ta end meeskonna liikmena alates esimesest päevast:„Noore praktikandi jaoks on oluline, et ta tunneks, et on meeskonna osa. Näiteks ühised lõunad ja kohvipausid andsid seda kuuluvustunnet väga palju juurde.“
Praktika kui samm tööturule
Liis kinnitab, et praktika oli talle kui uks tööturule. See kogemus aitas tal leida kindluse, et on õigel teel, ja tõi kaasa konkreetse töövõimaluse. „Kindlasti kõige kasulikum asi, mis ma praktikalt sain, olid teadmised. Minu jaoks avas praktika ukse ka tööturule, sest sain võimaluse kohe pärast praktika lõppu samasse kohta tööle kandideerida.“
Tulevikuplaanid on tehtud
Liis ei kavatse jääda mugavustsooni. Tema tulevikuplaanid ja visioon selge: „Lähituleviku eesmärgiks on magistriõpingute lõpetamine. Pikas plaanis soovin luua oma firma. Mind köidab väga põllumajandus ning sooviksin sinna valdkonda robootilisi lahendusi välja mõelda.“
„Parim praktika 2024“ konkursi võidu tähendus
Liisi sõnul andis “Parim praktika 2024” võit talle võimaluse jagada oma praktikakogemust ja näidata, et ka tüdrukud võivad inseneri maailmas tegijad olla.
3 soovitust praktikandile, kes soovib sisukat kogemust
Selleks et praktikast maksimum võtta, tuleb kindlasti olla aktiivne, uudishimulik ja julge. “Julge pealehakkamine on pool võitu, nagu öeldakse. Tasub olla avatud sellele, mida praktikal pakkuda on ja mitte karta väljakutseid vastu võtta ning oma ideid jagada,” ütleb Liis.
3 soovitust tööandjale, kes tahab pakkuda tähendusrikast praktikat
- Hea praktikakogemuse aluseks on hea juhendaja. Kindlasti tasub praktika juhendajaks määrata keegi, kes ise soovib juhendaja olla ja kellel on praktikantidele midagi pakkuda. Vastu tahtmist ei tule kunagi midagi head välja.
- Hea on koostada läbimõeldud praktikaprogramm, kus praktikandid saaksid ülevaate kogu ettevõtte tegevusest mitte ainult spetsiifilisest valdkonnast. Paika tuleks panna, mida praktikandilt oodatakse ja mis on praktika eesmärk.
- Praktikante ei tasu karta. Praktikandi tiimi kaasamine võib tuua hoopis uue hingamise ja teistsugused vaated. “Ja mine tea, ehk võib praktikant isegi midagi ägedat korda saata,” lisab Liis.

Osale “Parim praktika 2025” konkursil!
Tööandjate keskliit kutsub märkama ning tunnustama silmapaistvaid praktikakohti ja praktikante. “Parim praktika 2025” konkursile saab kandidaate parima praktikakoha ja parima praktikandi kategooriates kuni 30. septembrini 2025.
Konkursiga tõstetakse esile tööandjaid ja õppureid, kes paistsid õppeaastal 1.09.2024–31.08.2025 silma praktikaalase tegevusega, olid selles teistele eeskujuks ja andsid praktikakultuuri arendamisse märkimisväärse panuse.
Tutvu konkursi tingimustega ja
- Esita organisatsioon “Parim praktika 2025” konkursile
- Esita praktikant “Parim praktika 2025” konkursile
“Parim praktika 2025” konkursi võitjad kuulutatakse välja detsembrikuu alguses.
Konkursi läbiviimist toetavad kuldsponsoritena SEB Pank ja Telia Eesti, praktikantidele panevad välja auhinnad Südameapteek, A. Le Coq, Estravel, Büroomaailm ja Rahva Raamat.
Lisainfo
Küsimuste korral on abiks Eesti Tööandjate Kommunikatsioonispetsialist ja praktikakonkursi juht Evelyn Parv, evelyn@employers.ee.