Avaleht

Kuidas aidata noort tema esimesel töökohal

Ilmselt olen kõik ettevõtjad hetkel olukorras, mil tuleb töötajaid värbama asuda. Ükskõik, kas ettevõttes töötab 5, 15 või 150 inimest, kas põhjuseks on laienemine või mõne inimese lahkumine – mõnikord tuleb kedagi tööle võtta. Uue töötaja tööleasumisega on tööandjal alati kõrged ootused ning neilt oodatakse efektiivset ning pikaajalist tegutsemist ettevõtte heaks.

Kuid noore ja kogemuseta inimese tööleasumisel tuleb erilist tähelepanu pöörata juhendamisele ja väljaõppele ning tööohutusele. Sageli jääb tööpakkumisi lugedes silma, et otsitakse varasema töökogemusega inimest. Seda isegi tööde puhul, kus kogemus saab tulla ainult sedasama tööd tehes. On üsna selge, et esimest korda tööle asuvalt noorelt ei saa paljudel puhkudel sobivat töökogemust eeldada.

Värvates noort või lihtsalt varasema töökogemuseta inimest, pea meeles, et:

– Noortel puudub enamasti kogemus ning nad vajavad seetõttu rohkem juhendamist. Samas õigustab see täiendav panus ennast enamasti üsna pea. Kuigi kõige rohkem tööõnnetusi juhtub noortega, mis võib olla hirmutav statistika, on suur osa neist õnnetustest just sellised, mis tulenevad vähestest oskustest või kogenematusest. Ehk just tööandja saab tagada selle, et neid õnnetusi ei juhtuks.

– Noore töötaja juhendamisel pööra tähelepanu kahele aspektile – nii juhendite olemasolule kui ka juhendamisele. Juhendamise puhul ei piisa vaid ühekordsest sissejuhatavast „loengust“, eriti kui töö on potentsiaalselt ohtlik. Õigete töövõtete harjumuse ja rutiini väljakujundamiseks vajaliku väljaõppe saab kohapeal läbi viia kogenud spetsialist või staažikam töötaja.

– Ohutuse tagamiseks vajalikke juhendeid koostades pea silmas, et neid pole vaja vaid linnukese kirja saamise pärast. Vaata järgi, kas teie juhendid sisaldavad informatsiooni, mis kehtib just teie ettevõttes konkreetse töö tegemisel! Sageli kasutatakse lihtsalt leitavaid standardjuhendeid, millest töötaja ei saa aga vajalikku infot oma töö ohutuks tegemiseks.

– Selleks, et aru saada, kas uue töötaja tervis, teadmised, oskused, võimed ning isikuomadused on kokkulepitud töö tegemiseks sobivad, on ette nähtud katseaeg. Katseaeg algab esimesest tööleasumise päevast. See on ametlik töösuhe ning selle eest tuleb maksta tasu ning pooltele laienevad kõik töösuhtes olemisega tagatud õigused.

– Sinu suhtumine noorde töötajasse määrab ära selle, kuidas noor töötaja tulevikus töösse ja järgmistesse tööandjatesse suhtub. Ja võib-olla on ta tulevikus hoopis sinu koostööpartner või ülemus? Aidake noorel kiiresti töökollektiivi sulanduda ja ärge jätke teda üksi. Pisut rohkem tähelepanu alguses tasub tulevikus enamasti kuhjaga ära!

Loe täpsemalt noore töötaja värbamise ja juhendamise kohta SIIT. Vaata ka tööelu portaali www.tööelu.ee!

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields