Kai Realo bürokraatiast: menetleme head asjad surnuks
Majanduskonverentsi “Tuulelohe lend 2025” esineja ja Eesti Tööandjate keskliidu volikogu juht Kai Realo ütleb, et Eesti kasutamata võimalus on bürokraatia radikaalne vähendamine. “Menetleme head algatused surnuks,” selgitab ta.
Esitasime tänavuse konverentsi esinejatele kaks küsimust Eesti majanduse arengu kohta ja siin on Kai Realo vastused. Täpsemalt saab Kai Realo mõtteid kuulata 5. märtsil majanduskonverentsil “Tuulelohe lend”.
Sul on võimalus muuta üleöö Eestis üks asi, et tagada Eesti edasine silmapaistev areng. Mille muudaksid? Miks?
Kahtlemata on Eestis mitmeid asju, mille muutmise võimaluse üle oleksin siiralt õnnelik, aga kui valida neist ainult üks, siis langeb mu valik kahtlemata noortele ja nende haridusele.
Mis saaks veel olla meie Eesti jätkusuutlikkuse seisukohalt olulisem kui see, et siin elaksid targad ja teotahet täis inimesed. Selle saavutamisel on aga eriti suur mõju just kooliharidusel.
Mõelgem kui palju see muudaks kui igal lapsel oleks koolis vaid pühendunud, oma ala professionaalidest õpetajad. Matemaatika, füüsika, keemia, aga ka loodusõpetuse, kirjanduse ja teiste ainete õpetajad, kes suudavad noortes tekitada huvi enesearengu ja teaduspõhise maailma vastu.
Kui põhi- ja algkool on nö isutekitajateks, siis gümnaasium ja kutseharidus peaks noori juba suunama oma valitud eriala juurde. Andes alguses võimaluse valdkondadega tutvumiseks ning siis ka kaalutletud valiku tegemiseks. Rohkem praktikat nii töökohtadel kui grupitöödena, vähem faktide pähe ajamist. Kui suudaksime kutseõppelt võtta selle negatiivse kuvandi, saaksime kindlasti juurde spetsialiste, keda tööturg juba aastaid vajab.
Ülikoolis tasuta õppe võimaldamine vaid neil aladel, milles riik vajab nii tippjuhte, spetsialiste kui ka teadlasi, annab ka oma tõuke sellele, et Eesti säiluks iseseisva ja teovõimelise riigina.
Kuna kõik algab teadmistest ja tahtest, siis muudaksin ma haridussüsteemi selle baastasemest alates.
Mis on Eesti majanduse/ettevõtluse suurim kasutamata võimalus?
See on väga asjakohane küsimus – kogu Euroopa Liidust tuleks ilmselt sama vastus, et kasutamata võimaluseks on bürokraatia radikaalne vähendamine. Kõikvõimalikud menetlused ja taotlused, nende lubade ja nõuete tingimused tuleb viia tasemele, kus need on igale inimesele arusaadavad ja ka jõukohased.
Me põhimõtteliselt menetleme surnuks kõik head algatused ning elujõuliseks jäävad või saavad vaid need, mis on suutnud end bürokraatiast läbi murda ning saada tähelepanu kas poliitikutelt või tippametnikelt. Kõikvõimaliku uue EL seadusandluse rakendamisel käitume Eestis idaeurooplase agarusega ja saksa täpsusega – kõik, mis võimalik, tuleb rakendada ning võimaluse korral keerukamalt kui originaalplaan seda ette nägi.
Kui äri tegemine oleks lihtsam ning bürokraatidest osa saaks suunata tööturule midagi kasulikku tegema, oleks sellel kahtlemata mõju ka Eesti majandusele.
“Tuulelohe lend 2025″: innovatsioon, ambitsioon ja majanduskasv
Lisaks kindlustundele ja selle suurendamisele tuleb majanduskonverentsil juttu sellest, kuidas majandus taas kasvule pöörata, Eesti majanduse konkurentsivõimet tugevdada ja Eesti atraktiivsust välisinvestorite silmis tõsta.
Teiste seas astuvad üles Eesti Vabariigi president Alar Karis, Eesti suurima energiatarbija, haavapuitmassitehase Estonian Cell omanik Sebastian Heinzel, majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo, Infortar juhatuse esimees ja Tööandjate keskliidu volikogu aseesimees Ain Hanschmidt, Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse rakendusuuringute programmi juht Mart Toots, Nordic Science Investments partner Mart Maasik, Kantar Emori uuringuekspert Aivar Voog, Nortali asutaja ja juht Priit Alamäe, OÜ NG Investeeringud juhatuse liige ning Tööandjate keskliidu volikogu aseesimees Jüri Käo, DefSecIntel Solutions asutaja ja juht Jaanus Tamm, AS LHV Group juhatuse esimees Madis Toomsalu, Euroopa tööandjate katusorganisatsiooni BusinessEurope president Fredrik Persson, Euroopa Komisjoni Eesti esinduse asejuht Ave Schank-Lukas, Tallinna Ülikooli osaluskultuuri professor Katrin Tiidenberg ja paljud teised mõjukad ettevõtjad ning tippjuhid.
Vaata konverentsi programmi ja osta oma pilet “Tuulelohe lend 2025” kodulehel.
Majanduskonverentsi “Tuulelohe lend 2025” aitavad uutesse kõrgustesse viia:
kaaskorraldajana EIS
peatoetajatena Swedbank ja NG Investreeringud
suurtoetajatena Eesti Töötukassa
toetajatena Infortar, Elenger, Balbiino, Kitman Thulema, Liviko, BLRT Grupp ja Metaprint.