Avaleht

Jüri Raidla: ametnikkond on nii professionaalne, et riiki saab pidada ka vähematega

Eesti poliitiline eliit ja ametnikkond on viimase 20 aasta jooksul läbi teinud nii suure arengu, et riiki saaks pidada ka oluliselt vähema hulga ametnikega, leiab riigireformi käsitleva tööandjate aastakonverentsi üks peaesinejaist, vandeadvokaat Jüri Raidla.

Tööandjate aastakonverentsi “Kes julgeb Eestit reformida?” jaoks antud videointervjuus kinnitas Raidla, et riigireformist rääkides ei räägi ta riigi demonteerimisest ja uuesti kokkupanemisest. “Ma räägin riigimasina häälestamisest tuleviku jaoks, kui Eestis on maksude tarbijaid märksa enam ning maksumaksjaid kahetsusväärselt märksa vähem,” selgitas Raidla. “Minu veendumuse kohaselt on madalamale kulutasemele häälestamine, ilma riigi toimimises midagi kaotamata, võimalik sest Eesti poliitiline eliit, eriti aga Eesti ametnikkond on viimase 20a jooksul läbi käinud väga tugeva arengu. Ametnikkond on nõnda professionaalne, et riiki on võimalik pidada oluliselt väiksema hulga ametnikega.”

Igasugune koondamine ja vähendamine on Raidla kinnitusel alati keeruline protsess. “Aga kodanikuna olen seda meelt, et pigem olgu ametnikkond väiksem, aga makstagu neile kõrgemat palka, sest nad on oma professionaalsusega selle ära teeninud. Ametnikkond saaks massilise seadusloomega tegelemise asemel keskenduda tulemuste nimel töötamisele, riigi odavama ja parema pidamise nimel.”

See on Raidla kinnitusel siiski üks märgatavat säästu lubavaist meetmeist. Põhjalik ja mitmekülgne riigireform saab tema sõnul lähtuda vaid põhjalikest analüüsidest, n-ö riigi röntgenipildist.

Kuigi Eesti käekäik on olnud tähelepanuväärne edulugu, on riigireform ehk riigi häälestamine madalamale kulutasemele Raidla kinnitusel vältimatu. “Täna töötab ju riigimasin hästi, Eesti riigi suhtes pole tagasivaatavalt põhjust kriitiline olla,” selgitas ta. “Möödunud 25 aastat on olnud kena ja korralik edulugu. Kuid me peame vaatama ettepoole, mitte nelja-aastase tsükli, vaid mõne aastakümne jagu. Ainuüksi järgmise viie aasta jooksul väheneb meie töövõimeline elanikkond 44 000 inimese võrra, terve Pärnu linna jagu inimesi kaob tööturult ära. Pole võimalik ette kujutada, et samal ajal peame riiki sama moodi edasi – nii kurnaks riik ühiskonna välja. Midagi tuleb muuta, ja mitte ühiskonda, vaid riiki.”

Raidla on viis aastat olnud aktiivne riigireformi eestkõneleja. Tema enda kinnitusel on ta neli ja pool aastat sellest rääkinud peaaegu kurtidele kõrvadele. “Jääminek toimus mullu sügisel, kui riigireformi teema võtsid jõuliselt üles ka Eesti ettevõtjad,” märkis Raidla, kelle kinnitusel muutis see valimiseelset olukorda oluliselt, tõstes riigireform üheks debatiteemaks. “Poliitiline eliit on riigireformi tähtsust tunnetanud, kas ka tunnustanud, see selgub lähemate aastate jooksul,” kinnitas Raidla.

NB! Pildile klikates näete tutvustavat videot.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields