Ettevõtjate Brüsseli visiidi keskmes olid Euroopa konkurentsivõime, kaitsevõime ja kestlik tööstusareng

22.–23. aprillil külastas Eesti ettevõtjate delegatsioon Euroopa Komisjoni Eesti esinduse kutsel Brüsselit, et arutada Euroopa tuleviku võtmeteemasid Euroopa Komisjoni esindajatega.
Tööandjate keskliidu esindajate osalusel toimunud kohtumistel keskenduti konkurentsivõime tugevdamisele, kaitsevõime arendamisele ja tööstuse kestlikule kasvule.
Kohtumisel liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ja von der Leyeni teise komisjoni asepresident Kaja Kallasega kinnitati, et Euroopa välispoliitika keskne prioriteet on Ukraina toetamine ja ELi sisemise ühtsuse hoidmine USA administratsiooni ettearvamatuse tingimustes. Samuti rõhutati vajadust tugevdada Euroopa kaitsevõimet ja arendada omaenda kaitsetööstust.
Bertrand L’HUILLIER (EVP Séjourné kabinet) toonitas, et Euroopa ei saa endale lubada konkurentsivõime kaotust isegi keerulistel aegadel. Tööstuse taaselustamine, innovatsiooni skaleerimise võimaluste loomine ja VKEde toetamine on Euroopa strateegilised eesmärgid. Eestit toodi positiivse näitena digitaalse andmevahetuse ja ettevõtluse valdkonnas. Samuti on plaanis luua uus konkurentsivõime fond ning tugevdada „Made in Europe“ põhimõtteid hangetes.
Kohtumisel Nicolo Brignoliga (volinik Dombrovskise kabinet) arutati Omnibus-algatust ja regulatiivse koormuse vähendamist. Ettevõtjad tõstatasid praktilisi probleeme, nagu liigne halduskoormus ja vajadus enne uute regulatsioonide kehtestamist piloteerida lahendusi.
Johannes ten Broeke (volinik Hoekstra kabinet) rõhutas puhta tööstuse lepingu, innovatsioonifondi ja süsinikuturu arendamise tähtsust. Arutati ka CO₂ transpordi ja negatiivsete heitmete arvestamise küsimusi ning LULUCF töörühma loomist probleemide lahendamiseks.
Kaitsevõime ja kaitsetööstuse arendamise vajadust käsitleti kohtumisel kaitsevolinik Andrius Kubiliusega. Toodi esile vajadus suurendada ühishangete mahtu ja investeerida tööstuslikesse võimekustesse. Eraldi rõhutati, et oluline on liikmesriikide koordineeritud tegutsemine ja aktiivne osalemine Euroopa kaitsetööstuse tugevdamisel.
Kohtumistel tõsteti esile ka vajadus muuta ELi rahastusstruktuurid kiiremaks ja paindlikumaks, sidudes erinevad fondid ühe sisenemispunkti alla. Caroline Vandierendoncki sõnul valmistab Komisjon ette uusi lahendusi, mis lihtsustaksid ettevõtjate ligipääsu rahastusele.
Kokkuvõttes näitas visiit, et Eesti ettevõtjate kogemusi ja ettepanekuid kuulatakse ja oodatakse Brüsselis. Konkurentsivõime, kaitsevõime ja kestlik tööstusareng on teemad, kus Eesti ettevõtjatel on palju anda ja kus ka Euroopa ootab kiireid ja julgeid samme.