BUSINESSEUROPE: majanduskasvu jätkumiseks tuleb kiirendada reforme ja edasi liikuda transatlantilise kaubandusleppega
Majanduskasv Euroopas kiireneb pisut, ent teeb seda sisemaise tarbimise toel ning seetõttu on tähtis kiirendada struktuurseid reforme ning edasi liikuda transatlantilise kaubandusleppe sõlmimisega, seisab Euroopa tööandjate organisatsioonide ühenduse BUSINESSEUROPE sügiseses majandusprognoosis.
“Kuigi alanenud nafta hind ja langenud euro kurss toetavad majanduskeskkonda, on kriitiliselt tähtis, et reformid ei pidurduks. Näiteks takistavad kõrged tööjõumaksud ettevõtetel täiendavate töökohtade loomist,” ütles BUSINESSEUROPE president Emma Marcegaglia. “Hiina ja teiste arenevate turgude jahtumine toob kaasa selle, et ekspordi abil on üha raskem kasvada. Seetõttu on tähtis, et teostame lubatud fiskaalreformid, et saada hakkama keerulisemaks muutuvas maailma majanduskeskkonnas.”
BUSINESSEUROPE prognoosi kohaselt on Euroopa Liidus oodata majanduskasvu jätkumist, seda toetavad odavnenud nafta hind ja euro kursi madal tase. Tänavuseks majanduskasvuks prognoositakse Euroopa Liidus 2 protsenti ja euroalas 1,7 protsenti. See on veidi optimistlikum kui kevadine prognoos, kui SKP kasvuks oodati vastavalt 1,9 ja 1,6 protsenti. Sarnase kasvu jätkumist ennustatakse ka 2016. aastaks.
Samas tuuakse prognoosis välja, et arenevate turgude majanduskasvu aeglustumise, Volkswageni skandaali ja pagulaskriisi mõjude tõttu on kasvanud risk majanduse jahtumiseks nii Euroopa Liidus kui ka globaalselt. Seetõttu rõhutab BUSINESSEUROPE vajadust kiiresti edasi liikuda transatlantilise kaubandusleppe (TTIP) sõlmimisega.
Praegu aga loodetakse, et sisetarbimine suudab jätkuvalt majandust kasvatada. Eratarbimise kasvuks prognoositakse 2015. aastal 2,2 protsenti. Tõenäoliseks peetakse ka investeeringute suurenemist 3 protsendi võrra tänavu ja 4 protsenti 2016. aastal.
Raportis on positiivselt välja toodud Baltimaad, Hispaania, Iirimaa ja Poola kui riigid kes on teinud ära vajalikud reformid ning seetõttu näevad järgneval kahel aastal keskmisest paremaid majanduskasvu näitajaid.
BUSINESSEUROPE sügisese prognoosiga saab tutvuda SIIN