Ärihommik: kogu tõde riigi investeeringutest ja eelarvest
Igal kuul lisandub infot ja määramatust on palju ning seetõttu tasub majanduskasvu ootuse protsendipunkte võtta reservatsiooniga, soovitas tänasel Tööandjate Keskliidu liikmete ärihommikul Rahandusministeeriumi eelarvepoliitika asekantsler Sven Kirsipuu.
Kui rahandusministeerium ootab augustikuise prognoosi järgi järgmiseks aastaks Eesti majandusele kasvu 0,5%, siis Eesti Pank 0,5% langust. Erinevus tulenebki Kirsipuu sõnul määramatusest. Järgmisteks aastateks tehtud prognooside eeldus on tema sõnul, et vindumine majanduses ei kesta pikalt ning Ukraina sõda ei eskaleeru. Põhjalikumalt saab majandusprognoosiga tutvuda siit.
Lisaks majanduse näitajatele tuli ärihommikul juttu ka järgmiste aastate riigieelarvest ja eurorahadest. Kuna riik vähendab tulevatel aastatel taristu- ja ehitusprojektide rahastust, kerkis osalejail küsimus, kui hästi on läbi hinnatud investeeringute vähenemise mõju sektori ettevõtetele, nende käekäigule ja ühiskonnale laiemalt. Näiteks taristuehituses ja -hoolduses on riik suurim tellija.
Kirsipuu sõnul sõltub valdkondade mõju arvestamine sellest, kui palju on valdkonna kohta eelanalüüse tehtud. Suuremahulisi ja kaalukaid ehk näiteks koalitsioonilepet ja riigieelarvet puudutavaid otsuseid tehakse tema sõnul piiratud aja jooksul, aga jooksu pealt on selliseid analüüse raske teha. Siiski on need riigi kulutusi planeerides õiged küsimused ja otsustusprotsessi kvaliteeti saaks parandada.
Investeeringute maht majanduse mahuga võrreldes on aga järgmisel aastal rekordiline, ulatudes kuue protsendini SKPst.
Eurovahendite kasutamise uue perioodi – 2021-2027 – algus on Kirsipuu sõnul veninud hinnatõusu ja prioriteetide ümber hindamise tõttu. Neist tuntuim on Tallinna haigla ehituse ära jätmine, et katta ära teiste objektide kallinemist. Näiteks riigi kinnisvaraobjektid (teid arvestamata) kallinesid ehituse hinnatõusu tõttu sel aastal 500 miljoni euro võrra. “Kui tahta jätkuvalt samas mahus töid teha nagu aasta alguses oli plaanis, oleks pidanud 500 miljonit eurot juurde leidma,” piltlikustas ta.
Kuna järgmisel aastal on tulemas valimised, paneb rahandusministeerium valimislubadustele külge hinnasildid, kuigi erakonnad pole tema sõnul eriti huvitatud maksutõusudest ette rääkima.
Järgmine Tööandjate Keskliidu liikmete ärihommik toimub novembris. Selle toimumise aja ja esineja kohta anname infot jooksvalt.