Avaleht

Annetame Aega kiirkohting avas uusi koostöövõimalusi

 Annetame Aega algatuse kiirkohting, mis tõi kokku aega annetavad ning (aja)annetusi ning vabatahtlike abi vajavad organisatsioonid.
Annetame Aega algatuse kiirkohting tõi kokku aega annetavad ning (aja)annetusi ning vabatahtlike kaasavad organisatsioonid.

Annetame Aega kiirkohting pakkus osalejatele kiire ja tõhusa viisi võimalike koostööpartnerite leidmiseks, samuti andis see uusi teadmisi sellest, kuidas aja annetamine võib rikastada organisatsiooni kultuuri ja pakkuda meeskondadele silmaringi avardavaid võimalusi.

19. septembri pärastlõunal leidis Eesti Tööandjate Keskliidu majas aset Annetame Aega algatuse kiirkohting, mis tõi kokku aega annetavad ning (aja)annetusi ning vabatahtlike abi vajavad organisatsioonid. Kohtumise kiirus ja vahetu kontakt võimaldas organisatsioonidel leida kiirelt ühised huvid ja eesmärgid ning luua selle põhjal selgeid ja konkreetseid ideid edasiseks koostööks.

Annetame Aega algatuse projektijuht Evelyn Parv selgitas, et algatuse võrgustikku kuulub mitmesuguseid organisatsioone üle Eesti, nii väiksemaid kui ka väga suuri ettevõtteid. Ta tõdes rõõmuga, et üha rohkem nähakse aja annetamises võimalust kogukonnale tagasi anda. “Inimesed tahavad head teha, kuid sageli on organisatsioonide jaoks suurimaks väljakutseks aja annetamise võimaluste leidmine. Sellest tulenevalt töötasimegi välja kiirkohtingu formaadis sündmuse, mille raames kohtuvad aja annetajad ning vabatahtlikke ja aja annetajaid kaasavad organisatsioonid, et saada omavahel tuttavaks, vahetada kontakte ja leida võimalusi koostööks” märkis Parv.

Uued teadmised ja koostöövõimalused

Annetame Aega kiirkohting pakkus osalejatele kiire ja tõhusa viisi võimalike koostööpartnerite leidmiseks, samuti andis see uusi teadmisi sellest, kuidas aja annetamine võib rikastada organisatsiooni kultuuri ja pakkuda meeskondadele silmaringi avardavaid võimalusi. Kohtumise kiirus ja vahetu kontakt võimaldas organisatsioonidel leida kiirelt ühised huvid ja eesmärgid ning luua selle põhjal selgeid ja konkreetseid ideid edasiseks koostööks. Merike Roosileht, Vanurite Eneseabi- ja Nõustamisühingu projekti “Orbude toetuseks” juht kinnitas, et kiirkohting tõestas end tõhusa viisina koostööpartnerite leidmiseks. “Kiirkohtingu vormiga tutvusin esmakordselt ja see oli elamus omaette. Sellistel sündmustel tasub osaleda, sest see on kiireim ja otsene võimalus leida olulisi koostööpartnereid,“ selgitas Roosileht. Eesti Punase Risti Taaskasutuseskuse juhataja Kristi Kristall nõustub, et sellised ühised kohtumised ja võimalused vestlemiseks on mõlemad osapoole väga kasulikud, sest annavad terviklikuma ülevaate abivajajatest ja neist, kel on piisavalt võimalusi ja ressursse, et abi anda. 

Teiste osalejate jaoks avas sündmus uusi võimalusi ja aitas mõtestada juba olemasolevat tegevust. Maksu- ja Tolliameti projektijuht Anneli Villenthal märkis, et kohtumine aitas mõista, kuidas nende asutus on juba aktiivselt panustanud vabatahtlikku tegevusse, ilma et nad seda teadlikult väga planeerinud oleksid. “Kohale tulin teadmisega, et meil ei ole asutuses välja mõeldud järjepidevat aja annetamise viisi. Teistega kohapeal suheldes mõistsin, et hariduse valdkonnas oleme tegelikult aastaid juba annetanud aega,” sõnas ta. See avastus võimaldas tal mõista, kuidas vabatahtlik tegevus mängib orgaanilist rolli nende organisatsiooni missioonis ja ühiskondlikus panuses. Samuti sai Villenthal sündmuselt ideid, kuidas pakkuda töötajatele rohkem mitmekülgseid võimalusi vabatahtlikuks panustamiseks ja aja annetamiseks, arvestades inimeste erinevaid huvisid ja soove.

Lisaks uutele kontaktidele pakkus kiirkohting värskeid teadmisi organisatsioonide vajadustest ning avardas seeläbi ka ühiste koostööprojektide võimalusi. Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti keskkonnateadlikkuse koordinaator Esme Kassak tõdes, et sai kiirkohtingult, uuel ametikohal olles, uusi ideid, kuidas kaasata erinevaid organisatsioone Tallinna linna keskkonnaalastesse projektidesse. „Kaasamine on ühtlasi hea võimalusi jagada olulist infot linnalooduse kohta,“ selgitas Kassak. Karin Palm, Wings by Palms Art/One Alchemisti looja ja juht märkis, et tema teadlikkus abipakkuvatest organisatsioonidest tõusis märgatavalt. „Rõõm on tõdeda, et nii palju hakkajaid ja lahkeid inimesi on olemas, kes soovivad abivajajate ellu luua positiivseid muutusi.” Palm lisas, et sellistel üritustel osalemine on suurepärane viis avardada oma maailmapilti ning leida uusi võimalusi panustamiseks. Seda kinnitas ka Krediidiregistri turundusjuht Romet Järvela, kes tõdes, et sai kohtumise käigus tuttavaks mitme uue organisatsiooniga, näiteks Punase Risti heategevusliku taaskasutuskeskusega, Punane Ristik.

Koostöö ja vahetu suhtluse olulisus

Edukas koostöö saab alguse vahetust suhtlusest ja teineteise mõistmisest. Annetame Aega kiirkohtingute keskmes on soov ühendada mõlemad osapooled ja võimaldada neil leida uusi võimalusi ja viise, kuidas jõud ühendada ning seeläbi kogukonna arengusse panustada. 

„Aja annetajate ja annetusi või abi vajavate organisatsioonide omavaheline koostöö on vajalik, et üheskoos leida parimad viisid aja annetamiseks ja vastuvõtmiseks, et oleks rõõmu tegijale ja saajale.” selgitas Esme Kassak. Karin Palm rõhutas, et kasu mõlemal osapoolel: „Ühed saavad vastu võtta toetust, abi ja nõuandeid, samas kui abipakkujatel avaneb võimalus panustada oma professionaalsete teadmiste, oskuste või ajaga, et muuta maailma kõigi jaoks natuke paremaks.”

Anneli Villenthal juhtis tähelepanu sellele, et vabatahtlikkuse kohta on tihti levinud stereotüübid, mis piiravad arusaama selle tegelikust ulatusest. “Filmidest ja meediast on jäänud mingi klišeelik nägemus, et vabatahtlik tegevus tähendab supiköögis toidu serveerimist,” ütles Villenthal, lisades, et tänu kiirkohtingu aktiivsele omavahelisele suhtlusele ilmnes mitmeid erinevaid aja annetamise vorme, mida ta edaspidi oma organisatsioonis välja pakkuda plaanib. Kohtumisel toodi lisaks füüsilisele panustamisele välja ka professionaalse aja annetamise võimalused, näiteks oskusteabe või ekspertiisi pakkumisena. Lisaks võivad heategevuslikud organisatsioonid vajada teinekord tuge ka muudes tegevustes, näiteks ruumide osas.

Eeskuju on oluline ka heategevuses, sest see aitab tõsta teadlikkust vabatahtliku tegevuse ja aja annetamise olulisusest. “Kui väike kümneliikmeline ettevõte teeb head, siis need kümme inimest räägivad oma kogemusest tõenäoliselt ka sõpradele ja tuttavatele,” sõnas Romet Järvela, rõhutades, et selline positiivne sõnumite levik suurendab tõenäosust, et rohkem inimesi ja ettevõtteid hakkab vabatahtlikku tegevust väärtustama ja toetama. „Oluline on mõista, et heategevus ei ole ka ainult suurte organisatsioonide privileeg või pärusmaa. Panustada saavad kõik, kes soovivad. Iga annetatud päev loeb ja muudab kellegi elu paremaks,“ selgitas Parv.

Aja annetamise mõju

Aja annetamine võimaldab organisatsioonidel näidata oma hoolivust ja sotsiaalset vastutust, samas kui töötajad saavad selle kaudu kasvada ja ühiselt panustada suurematesse eesmärkidesse. Annetame Aega algatuse peamine eesmärk on julgustada organisatsioone ja nende töötajaid nägema vabatahtlikku tegevust kui väärtuslikku panust ühiskonda. Evelyn Parv rõhutas, et kingitud aeg võib olla abivajajate jaoks sama väärtuslik kui materiaalne abi või rahaline toetus. Tööandjad saavad oma mõju laiendada ja kogukonda tagasi andes panustada, mis aitab kaasa ka sotsiaalse vastutusega seotud väljakutsete saavutamisele ja loob positiivseid muutusi väljaspool ettevõtete piire.

Tegureid, mis motiveerivad organisatsioone aega annetama, on mitmeid. „Üks peamisi tööalaseid motivaatoreid koos panustada on minu hinnangul tiimitöö arendamine ja meeskonnatunde kasvatamine. Panustades erinevatesse valdkondadesse on võimalik ka paremini tundma õppida oma häid kolleege,“ kommenteeris Esme Kassak. Ta selgitas, et ettevõttena on hea võimalus leida oma tegevusest lähtuvad olulised suunad ja tuua töötajateni ka nii-öelda pehmemaid eesmärke. Meeskonnaga aja annetamine täidab korraga mitut head eesmärki – tuues kokku terve tiimi saab samal ajal teha midagi head või kasulikku. Ka Anneli Villenthal on veendunud, et ühised tegevused väljaspool igapäevaseid tööülesandeid aitavad meeskondadel rutiini ületada ja tiimitunnetust tugevdada. “Ühiselt millegi töövälise tegemine aitab tiimidel murda välja rutiinist, harjumuslikest tegevustest ning kasvatada ühist koosolemise rõõmu,” rääkis ta. Vabatahtlik tegevus annab võimaluse töökaaslastega teises keskkonnas koos olla, aidates neil üksteist paremini mõista ja ka tööalaselt ootamatuste korral kiiremini kohaneda. Sama meelt on ka Romet Järvela.

Kristi Kristall on veendunud, et üksi kaugele ei jõua, kuid koos suudetakse palju.  Ta tõdeb, et palju on neid, kes soovivad pärast aja annetamist uuesti tagasi tulla, et veel rohkem head teha ning lisab, et Eesti Punane Rist ja kauplus Punase Ristik väärtustavad ja hindavad kõrgelt kõikide ajaannetajate panust. “Oma aja annetamine on erilise väärtusega, kuna tehakse midagi kellegi teise heaks ja seda tasu vastu saamata. Mina isiklikult tunnen, et kedagi aidates on õnnetunne sedavõrd suur, et ükski summa ei kaalu seda üles. Tean, et minusuguseid inimesi on palju,” rääkis Kristall. Merike Roosileht lisas, et heategu annab mõlemale poolele positiivse laengu: „Inimesed tunnevad, et neid vajatakse, ja see tugevdab nii kogukonda kui ka nende motivatsiooni.“

„Vabatahtlik tegevus aitab ka igal isikul individuaalselt kasvada läbi eneseteostuse ja ühiskonna heaolusse panustamise,“ on Villenthal veendunud. Aja annetamise harjumus juurutab organisatsioonis paremat töökultuuri normaliseerides üksteise toetamist ja aitamist, mis kandub seeläbi ka töökeskkonda üle. „Päeva lõpuks on asi lihtne: hea on head teha,“ lisas Villenthal.

Annetame Aega algatus

Annetame Aega algatus on Eesti Tööandjate Keskliidu ja Swedbank AS-i algatatud heategevuslik initsiatiiv, mille eesmärgiks on edendada vabatahtlikku tegevust Eestis tegutsevate organisatsioonide ja nende töötajate seas ning julgustada tööandjaid andma oma töötajatele võimalust panustada ühiskonda ja kogukonda vähemalt ühe tasustatud vaba päevaga aastas.

See on lihtne ja paindlik mudel ettevõttes heategevusega alustamiseks või juba olemasolevate vastutustundlike tegevuste täiendamiseks.

Uuri lisa ja liitu algatusega: www.annetameaega.ee

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields