Avaleht

Ain Hanschmidt: kasvatame Eesti majanduse kordades suuremaks

Majandusplaani fookuses peaks olema konkurentsivõime ja ekspordi kasvatamine, kirjutab arvamusloos Ain Hanschmidt. Foto: Rauno Volmar.
Majandusplaani fookuses peaks olema konkurentsivõime ja ekspordi kasvatamine, kirjutab arvamusloos Ain Hanschmidt. Foto: Rauno Volmar.

Kasvatame Eesti majanduse tänasest kordade suuremaks, sest sellest saab jõukamaks kogu ühiskond, soovitab Eesti Tööandjate keskliidu volikogu aseesimees Ain Hanschmidt Äripäevas. Iseenesest selline kasv aga ei tule ja seetõttu vajab Eesti majandusplaani, mille fookuses on konkurentsivõime kasvatamine.

Kui ettevõtete arengut plaanitakse ette 5-10 aastase vaatega, siis riigilt pole tööandjad majandusruumi arendamiseks pikemat nägemust näinud. Majanduse konkurentsivõimet ja eksporti ei leia ka valitsuse prioriteetide seast. Miks ja kuhu me soovime areneda? Neile küsimustele võib ka vastamata jätta, kuid mitte tegutsemine viib meid ikkagi kuhugi – väikese avatud majandusena langeme teistega võrreldes arengus tagasi. Teisisõnu: jääme vaesemaks.

Kuigi oluliste eksporditurgude raskuste lahendamisega pole meil praeguses majanduslanguses võimalik otseselt midagi teha, sunnib majanduskriis ära lahendama seda, mis siinseid ettevõtteid arenemast tagasi hoiab ja investoreid siit mujale investeerima peletab. Üksnes siis saame ära kasutada ka langusele järgneva tõusu.

Eesti majandus 100 miljardi euroni

Näiteks väikeriigis Luksemburgis elab Eestist kaks korda vähem inimesi, kuid riigi majandus on meie omast kaks korda suurem. Võtame majandusteadlased, ettevõtjad ja teised targad kokku, mõtleme läbi ja teeme plaani, kuidas kasvatada Eesti majanduse maht tänasest kordades suuremaks. Näiteks 100 miljardi euroni.

Mida peaks selliseks arenguhüppeks tegema riik ja mida saavad teha ettevõtjad, sellest loe pikemalt arvamusloost.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields