Ain Hanschmidt: maksude ja tulega ei mängita

Niipea, kui valitsus ja poliitikud maksufestivalile joone alla tõmbasid, hakkas majandus kasvama. See näitab selgelt, kui oluline on maksurahu ja maksustabiilsus, rõhutab Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu juht Ain Hanschmidt.
Aasta tagasi, kui mind valiti Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu esimeheks, ütlesin oma valimiskõnes, et Eesti ettevõtete ees seisavad kaks peamist väljakutset, kuhu tuleb lähiaastatel kõige enam panustada. Need on julgeolek ja majanduse taas kasvule pööramine.
Eelmise aasta alguses nägime selgelt, et välisinvesteeringud lahkusid Eestist ning turistide arv vähenes. Põhjuseks oli eelkõige julgeolekuolukord ja ebakindlus, mis tulenes täiemahulisest sõjast meie lähipiirkonnas.
Täna tundub, et nii inimesed kui investorid on selle keerulise olukorraga paremini kohanenud. „Never normal“ – maailmas valitsev mittenormaalne olukord – on muutunud uueks igapäevaseks normaalsuseks. Sellega ollakse paratamatult harjutud.
Lisaks on näha, et valitsusel on riigikaitse osas selge plaan ning seda viiakse ellu. Minu hinnangul on ka kommunikatsioon olnud arusaadav ja järjepidev, mis suurendab ettevõtjate investeerimiskindlust ja tarbijate tarbimiskindlust. Mida selgemini ühiskond tajub, et riik on võimalikuks ohuks hästi ette valmistunud ning suudab seda ka selgitada, seda suurem on tõenäosus, et rahu püsib.
Ebakindlus õnnestas
Majandusele oli 2025. aasta suurte väljakutsete aasta. Eriti keeruline oli aasta esimene pool, mil nn maksufestival vähendas oluliselt nii tarbijate tarbimiskindlust kui ettevõtjate investeerimiskindlust. Maksutõusud viisid Eesti inflatsiooni Euroopa ühe kõrgema tasemeni.
Aasta teine pool oli juba märgatavalt parem. Niipea, kui valitsus ja poliitikud maksufestivalile joone alla tõmbasid, hakkas ka majandus kolmandas ja neljandas kvartalis kasvama. See näitab selgelt, kui oluline on maksurahu ja maksustabiilsus. Maksude ja tulega ei mängita.
Tööandjad muretsevad sügavas miinuses riigieelarve pärast
Eesti tänane maksukeskkond on mõttekoja Tax Foundation edetabeli järgi 12. aastat järjest maailma parim. Väga oluline on seda sellisena hoida. See on üks meie eeliseid tihedas rahvusvahelises konkurentsis.
Selle hoidmise eeldus on pikas plaanis maksurahu ja tasakaalus riigieelarve. Just need loovad ettevõtjatele investeerimiskindluse ning investeeringud on majanduskasvu alus. Seda on rõhutanud ka Tööandjate keskliidu liikmed, kelle lähema paari aasta suurim mure on sügavas miinuses riigieelarve ja riigirahanduse kehv seis. See paneb kahtlema selles, kui kaua maksurahu peab.
Bürokraatia vähendamine töötab
Eelmisse aastasse jääb ka peaministri käivitatud efektiivsuse ja majanduskasvu nõukoja töö, mille keskmes on olnud tööandjatele teine äärmiselt oluline teema ehk bürokraatia vähendamine.
Nõukoda on keskliidult saanud tarbetu bürokraatia vähendamiseks 207 unikaalset ettepanekut, millest on toetanud 108 ja ministeeriumides analüüsimisel on veel 74. Riigikogus on vastu võetud või muul moel ellu viidud üheksa ettepanekut.
Nende muutuste kõrval on oluline aga ka see, et oleme viimase poole aasta jooksul saanud valitsusega pidada sisukat ja argumenteeritud dialoogi majanduse konkurentsivõime kasvatamiseks. Oma varasemast kogemusest tean, et see oli sageli väga keeruline.
Kommentaar põhineb Eesti Tööandjate Keskliidu üldkoosolekul peetud kõnel.