Avaleht

Defsecintel Solutions: tiitel tõi tuntust ja uue trumbi taskusse

Eesti parimad ettevõtted 2024 auhinnagalal. Foto: Rene Riisalu
Eesti parimad ettevõtted 2024 auhinnagalal. Foto: Rene Riisalu

Sel aastal toimub 30. korda Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse ning Eesti Tööandjate Keskliidu korraldatav Eesti pikima ajalooga ettevõtluskonkurss „Ettevõtluse auhind“. Mullu tunnustatud ettevõtjate esindajad on veendunud, et sellist tunnustamist on Eestis väga vaja ning üks neist nägi selget kasu ka oma ärile.

Eelmisel aastal „Aasta innovaatori” tiitli saanud Eesti kaitsetööstuse suurnimi Defsecintel Solutions oli esikolmikus ka „Aasta eksportööri” kategoorias. Ettevõtte strateegia- ja kommunikatsioonijuht Getter Oper toonitas, et eelkõige andis konkurss neile suuremat nähtavust ja suurendas kaubamärgi tuntust. Välisriikidesse turundades on erinevad auhinnad justkui kvaliteedimärgised, mis aitavad neil enda tugevust võimendada.

„Tunnustus oli väärtuslik ka meie meeskonnale, kes igapäevaselt edukuse ja tulemuste nimel panustab. Kaitsetööstuses on innovatsioon väga oluline ja klientide ja partnerite poolt üheks suureks kriteeriumiks valikute tegemisel. Seetõttu just innovaatori tunnustus aitab meil alustada klientidega innovatsiooni teemalisi arutelusid, sest oleme riiklikult tunnustatud innovaatorid,” ütleb ta

Lisaks suurendas tunnustus tuntust Eestis, sest seni oli ettevõtte nimi tuttavam neile, kes on niigi valdkonna huvilised ja nendega kokku puutunud.

„Samuti aitas võit kaasa uue talendi värbamisel, sest meie nimi oli meedias rohkem mainitud ja tunnustatud. Konkursse, kus üheltpoolt tutvustatakse Eesti ettevõtteid ning nende tegemisi ja teiselt poolt ka tunnustatakse tublisid, on kindlasti olulised,” leiab Oper.

Tunnustamine motiveeris töötajaid

2024. aasta „Aasta välisinvestor” HANZA Mechanics Tartu tegevjuht Liivar Kongi sõnul oli kõige suurem kasu võidust töötajaile, kes said aru, et nende tegemisi on tähele pandud ja tunnustatud. „Et kõrvalt vaadatakse meid ka kiidetakse, ise võib-olla teatud edulugusid ei tähistakski sel moel,” kommenteerib Kongi.

Kongi on veendunud, et selliseid konkursse on ettevõtjatele tarvis ning just riiklikul tasemel antud tunnustused on kõige enam vaadatumad, kajastatumad ja enim hinnatud. „Teatri- ja muusikainimesed jagavad auhindu, miks ei peaks ettevõtjad end kord aastas tundma erilisena ja tähistama edulugusid.”

Võitja edu on jätkunud

Getter Operi sõnul tegutseb Defsecintel Solutions jätkuvalt selle nimel, et muuta maailm turvalisemaks paigaks läbi innovaatiliste ja nutikate kaitsetehnoloogiliste lahenduste seire- ja olukorrateadlikkuse valdkonnas. Pärast „Aasta innovaatori” tiitli võitu on nende elu mühinal edasi kulgenud.

„Meil on olnud väga toimekas aeg: oleme kasvanud Eestis üle 100-liikmelise meeskonnaga ettevõtteks ning valmistume peatselt avama oma uut tehast. Oleme tootnud ja tarninud arvukalt uusi süsteeme Ukrainasse ja mujale. Oleme arendanud ning hetkel katsetame koos Eesti Mereväega mehitamata veesõidukit (EUROMITE), mida saab kasutada erinevateks merelisteks missioonideks ning ka veealuse kriitilise taristu kaitseks,” loetleb ta.

Kuid samas on nad täiustanud ka oma drooni tuvastus- ja -tõrjesüsteemi ning arendanud välja erinevaid võimaldajaid (effectors) nagu interceptor droone. Initsieeritud ning lansseeritud on ka mitu strateegilist algatust – Eesti Kaitsetööstusklastriga Balti (anti)Droonimüür ning koos Taani radaritootja ja Ukraina iduettevõtetega Air Defence Tech Alliance for Ukraine. Suurõppusel Siil olid ettevõtte süsteemid erinevate üksuste juures operatiivkasutuses.

Innovatsioon loob suuremat väärtust

Alanud suvesse ja aasta teise poolde vaatab ettevõte – kogemuste ja toodete vastu on suur nõudlus, mitmed läbirääkimiste lõpule jõudmas ning kasv jätkub.

„Valmistume Eesti piirile toodete tarnimiseks ja pidevalt uuendame oma tooteid, et need looksid klientidele veel suuremat väärtust. Loomulikult ootame, et sõda Ukrainas Ukraina võiduga lõppeks, aga seni arendame nende vajadustest lähtuvalt olulisi süsteeme ning teeme lahinguvälja tagasisidest tulenevaid täiendusi. Tegeleme projektidega kriitilise taristu kaitse suunal, kuna kasvav droonioht mõjutab otseselt ka tsiviiltaristut.”

HANZA sai regioonis suurimaks

Ka teine võitja ei ole loorberitele puhkama jäänud, sest Rootsi börsil noteeritud tööstuskontsern HANZA AB tugevdas 2025. aastal oma positsiooni Baltikumis, omandades Leden Estonia AS tehase Harjumaal. Tehingu tulemusena sai HANZA suurimaks metallitööstusettevõtteks kogu regioonis. Ettevõte tegutseb nii Tartus, Narvas kui Tallinnas ja annab tööd ligi tuhandele inimesele. Pakutakse nii lehtmetalli tootmist, erinevaid koostamisi kui terasetöötlemise teenuseid.

Seetõttu ei saa imestada, et Liivar Kongi peab võidule järgnenud aega ettevõttele edukaks. „Võib-olla oleks pidanud ikka meile andma ka „Aasta ettevõtte” tiitli,” naerab ta nüüd.

Parimad võtavad vaheaasta

Nii Defsecintel Solution kui HANZA Mechanics plaanivad sel korral jätta konkursil osalemata, et anda võimalus ja areen teistele. Liivar Kongi meenutab, et nad on seda ka varem teinud, et ühel aastal osalevad ja siis võtavad vaheaasta. Kui nad tagasi tulevad, siis võivad nad seda teha kogu oma siinse kontserniga, mitte vaid Tartu osaga. „Me väsitaks muidu ka žüriid, kes ehk ei viitsi auhindu samadele ettevõtetele jagada,” ütleb Kongi lõbusalt.

Getter Operi sõnul keskenduvad nad sel korral muudele strateegilistele eesmärkidele, kuid kindlasti plaanivad tulevikus uuesti osa võtta. „Soovitame kindlasti teistele osaleda ja suurendada oma ettevõtte tuntust.”

Anna omale võimalus ja osale konkursil

Kandideerimine ettevõtluskonkursile on avatud 6. juulini. Selle aasta parim ettevõte selgub 1. novembril.

Vaata lähemalt kategooriaid ja võimalusi ettevõtete esile tõstmiseks aadressil ettevotluseauhind.eis.ee

Artikkel ilmus ajalehes Ärileht.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields