Avaleht

“Tuulelohe lend 2024” esineja Raul Kirjanen: keskkond toetagu tööstust

“Tuulelohe lend” esineja Raul Kirjanen.

Eestil on kaks suure potentsiaaliga ressurssi – targad inimesed ja maa – ning need on vaja kokku viia, ütleb 14. märtsil Tööandjate majanduskonverentsil „Tuulelohe lend“ esinev Biofuel OÜ juhatuse esimees ja Graanul Investi asutaja Raul Kirjanen. Potentsiaali ära kasutamiseks on aga vaja stabiilset ning tööstust toetavat investeerimiskeskkonda.

Esitasime 14. märtsil toimuva majanduskonverentsi „Tuulelohe lend 2024“ esinejatele kaks küsimust – millist nõu annaks majanduse kasvule pööramiseks majandusministrile ja mis on Eesti majanduskeskkonna kõige suurem kasutamata võimalus.

Mis on Eesti majanduskeskkonna kõige suurem kasutamata võimalus?

Eestil on täna suure potentsiaaliga kaks suurt ressurssi – targad inimesed ja maa, millel suudame kasvatada erinevaid biotooteid (põllumajandus, metsandus, vesiviljelus). Need kaks on vaja kokku viia ja aru saada, et keskkonna parandamiseks on vaja asendada fossiilne süsinik biogeense süsinikuga ehk maa alt täiendava süsiniku välja tassimine ei ole lahendus, vaid tänaste probleemide algpõhjus. Ja tegelikult vahet ei ole, milleks seda fossiilset süsiniku kasutatakse, kas põletame seda katlas, lennukimootoris või teeme sellest tabureti, tulemus on ikka sama – süsinikuheitmete suurenemine.

Peame õppima, kuidas kvaliteetset bioressurssi võimalikult efektiivselt ning loodust säästvalt kasvatada ning siis samuti kuidas sellest kasvatatud ressursist Eestis luua võimalikult suurt lisandväärtust. Täna liigume riigina kiiresti ja väga vales suunas, liigutades meeletus koguses primaarset ressurssi ehk maad majandusest välja – näiteks läbi looduskaitse või ka Euroopale ametnike poolt antud lubaduste piirata maa kasutamist. Selle asemel, et seda maad nutikalt kasutada ja saavutada nii looduskaitselised eesmärgid kui ka tööstuspööre.

Aga selleks, et saavutada nutikas ja kõrge kvaliteediline ressursikasutus meie biloogilistele toorainetele, on vaja stabiilset ning tööstust toetavat investeerimiskeskkonda.

Majandusminister küsib sinult nõu ehk mida teeksid, et kaks aastat langenud Eesti majandus taas kasvule pöörata?

Olen seda ka varem öelnud, et kutsuks Eesti suurimad erialaorganisatsioonid enda juurde ja paluks nende käest kolme ettepanekut, mida oleks riigis vaja teha, et iga sektor saaks hakata kasvama, sest majandus on kõikide ettevõtete tegevuse summa. Eelistatuna ettepanekud, mis ei nõua riigilt suuri väljaminekuid, sest raha on vähe. Ning siis viiks need ettepanekud 6 kuu jooksul ellu- just nimelt viiks ellu ja just nimelt kuue kuu jooksul. Mitte ei tõmbaks kalendrisse ristikest, et kohtumine toimus ja ettevõtjate mured on ära kuulatud, vaid hakkaks tegelikult tegutsema.

Puidu ja metsatööstuses spetsiifilisemalt:

1) looks tööstust ja biomajandust kureeriva asekantsleri tasemel ametkonna (mitte suurendades ametkonda ja bürokraatiat, vaid suunaga seda vähendada). Selline struktuur võimaldaks riigil üldse aru saada, mis meil tööstuses toimub, sest täna riik seda selgelt ei adu.

2) RMK tasemel leiaks võimalused sektorit raskel ajal toetada, nii raiemahtudega kui vaja, kuid miks mitte ka läbi stabiilse ja reginoonis konkurentsivõimelise puiduhinna.

3) annaks sektorile kindluse, missugune proportsioon meie maaressursist jääb pikaajaliselt majanduslikul otstarbel kasutusse ning lõpetaks looduskaitsealade laiendamise ja loomise ning suunaks energia juba olemasolevate looduskaitsealade (kus oleme juba Euroopa vaieldamatus tipus) uurimisele ja olemasolevate loodukaitsealade eesmärkide maksimeerimise. Postulaat võiks olla, et looduskaitselised alad ja piirangud enam Eestis ei laiene, pigem hakkame vaikselt tagasi tõmbama ja tegelikult vabastama neid alasid, mis on küll suure “hurraaga” looduskaitse alla võetud, aga mis olulisi eesmärke tegelikult ei täida.

“Tuulelohe lend” toob lavale mõjukad esinejad

Tuulelohe konverents toob lavale mõjukad ettevõtjad ja tunnustatud tippjuhid. Lisaks Raul Kirjanenile astuvad üles Eesti Vabariigi president Alar Karis, president Kersti Kaljulaid, Ragn-Sells tegevjuht ja Tööandjate keskliidu volikogu esinaine Kai Realo, Graanul Investi asutaja ja Biofuel juhatuse esimees Raul Kirjane, Läti lennufirma Airbaltic juht Martin Gauss, majandusteadlane Urmas Varblane, Skeleton Technologies asutaja ja juht Taavi Madiberk, Sunly juhatuse liige ja finantsjuht Lili Kirikal, Eften Capitali juhatuse esimees Viljar Arakas, Põhjamaade Investeerimispanga peadirektor André Küüsvek, Estonian Business Schooli rektor Meelis Kitsing, OIXIO Grupi juhatuse esimees ja Tööandjate keskliidu innovatsiooni käivituskoja juht Ivo Suursoo, Milrem Roboticsi asutaja ja juhatuse esimees Kuldar Väärsi, Bolti asutaja ja juht Markus Villig, Wise´i Eesti filiaali ning ettevõtte Ühendkuningriigi ning Euroopa tiimi juht Lars Trunin, EASi ja KredExi ühendasutuse juhatuse esinaine Kati Kusmin ning mitmed teised.

Konverentsi juhivad Liisu Lass ja Johannes Tralla.

Vaata programmi ja taga oma osalus konverentsi kodulehelt.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields