BusinessEurope: Praeguses kriisis vajame tugevat Euroopat
Eesti Tööandjate Keskliidu katusorganisatsioon BusinessEurope koostas pöördumise Euroopa Liidu riigipeade kohtumiseks. 23 suurt Euroopa ettevõtjat tegid ühispöördumise, et ärgitada poliitilisi juhte üles näitama solidaarsust kõigi ELi liikmesriikide vahel rohkem kui kunagi varem ja töötama tugeva Euroopa nimel. Ühtne turg peab olema kriisi seljatamise keskne tööriist ja EL peab tagama liikmesriikidele juurdepääsu finantsilistele vahenditele, mis taastumiseks on vajalikud.
Avaldame pöördumise tõlgitud kujul täies mahus:
Lugupeetud Euroopa Liidu juhid
COVID-19 pandeemiaga kaasnevate erakorraliste väljakutsete ületamiseks peab Euroopa Liit näitama, et organisatsioon on midagi enamat, kui pelgalt liikmesriikide kogum. Kiireloomulisuse tõttu on liikmesriigid eraldiseisvalt viimastel nädalatel võtnud õigustatult juhtpositsiooni, kuid pikas plaanis on selliselt meetmed liiga hajutatud. Kriisist toibumisel saavad töötada ainult ühised Euroopa lahendused, asetades ühtse turu keskseks instrumendiks. Rohkem kui kunagi varem vajame tugevat Euroopat, kus selle valitsused, ettevõtted ja kodanikud näitavad üles solidaarsust.
Näiteid solidaarsusest võib leida kõikjal meie mandril: vabatahtlikest, kes õmblevad kodus nurga taga pagaritöötajatele maske, desinfitseerimisvahendeid annetavatele ettevõtetele ja valitsustele, kes korraldavad meditsiiniseadmete ühiseid hankeid. Kuid kiusatus vaadata sissepoole on tugev. Siin peavad Euroopa valitsused olema esirinnas, näidates üksteise suhtes üles solidaarsust, tagades kõigile liikmesriikidele juurdepääsu nende taastamiseks vajalikele finantsilistele vahenditele ning tagades ühtlasi, et nende kodanikud saavad aru lisandväärtusest, mida meie ühine Euroopa annab enneolematule ja raskele olukorrale.
Oma igapäevases äritegevuses näeme, et reageerimine praegusele kriisile vajab rohkem Euroopat ja see algab meie ühiselt Euroopa turult. Oluline on tagada oluliste kaupade, näiteks meditsiini-, farmaatsia-, toidu- ja energiavarude vedu ja teenuste kättesaadavus. Ühtse turu toimimise toetamiseks on väga tervitatavad Euroopa Komisjoni algatused nagu näiteks „Rohelised rajad“ ja töötajate vaba liikumine. Kutsume teid üles tegema kõik endast oleneva, et tagada viivitamatu kasutuselevõtt kohapeal.
Kasutame võimalust ja avaldame tänu kõigile neile, kes teevad viiruse leviku vähendamiseks tööd, suurendades meie suutlikkust selle mõjuga toime tulla. Erilist tänu avaldame neile, kes on näidanud erakordset julgust nii haigete ravimisel kui ka elutähtsate hüvede säilitamisel, millest sõltub meie kõigi edu.
Lugupidamisega
Claude Alber, Collins Aerospace’i Euroopa asepresident
Guillaume Alvarez, Euroopa, Lähis-Ida ja Aafrika vanem asepresident, Steelcase
Maurici Lucena Betriu, AENA Hispaania lennujaamade tegevjuht
Markus Borchert, Nokia Shanghai tegevjuht ja Nokia
Hiina president / president DIGITALEUROPE
Emilio Braghi, Novelis Europe / European Aluminiumi juhataja ja asepresident
Martin Brudermüller, BASF-i tegevjuht
Armando Brunini, SEA Milano lennujaamade tegevjuht
Neil Carr, Euroopa, Lähis-Ida, Aafrika ja India Dow’i president
Régis Degelcke, endine juhataja Auchan Retail
/ President EuroCommerce
Chris Delaney, president Goodyear Euroopas, Lähis-Idas ja Aafrikas
Daniele Ferrari, tegevjuht Versalis (Eni) / president Cefic
Pierre Gattaz, Radialli juhatuse esimees / BusinessEurope president
Mark Green, AES Euraasia president
Lars Hanseid, EMEA president, 3M Ilham Kadri, tegevjuht Solvay
Jost Lammers, Müncheni lennujaama tegevjuht / ACI EUROPE president
Michael Manley, tegevjuht Fiat Chrysler Automobiles / ACEA president
Silviu Popovici, Euroopa ja Sahara-taguse Aafrika president PepsiCo
Niels Pörksen, Südzucker AG tegevjuht
Ignasi Ricou, tegevjuht GBFoods
Lou Rivieccio, UPS Europe president
Malcolm Sheil, Europe Kerry Grupi president ja tegevjuht
Jean-Christophe Tellier, UCB tegevjuht / EFPIA president