Terviseinfo – Turvaline puhkus
Suve saabumine toob paljudele meist lähemale iga-aastase puhkuse. Suvepuhkuse aeg on akude laadimise, tööpingete maandamise ja lõõgastumise aeg. Aeg, mis annab võimaluse reisida, võtta ette matku, aktiivsemalt liikuda-sportida, hobidele pühenduda või siis lihtsalt kodus lõõgastuda.
Ka suur osa tööandjatest on mõnusa suvehooajaga sidunud võimaluse töösuhete tugevdamiseks ja korraldavad iga-aastaseid suvepäevi.
Mida arvestada turvaliste suvepäevade korraldamisel?
Suvepäevad on iga tööandja jaoks sündmuseks, mida oodatakse ja mille üle töötajad tagantjärele veel kaua muljeid vahetavad. Kui need õnnestuvad, on võit ja rahulolu hindamatud. Kui aga midagi korralduses või tegemistes viltu kisub, võivad viljad olla väga kibedad.
Seetõttu on sündmuse hoolikas planeerimine ja ettevaatusabinõud igati omal kohal.
Sekretar.ee portaalis leidub nii häid nippe edukate suvepäevade läbi viimiseks kui ka soovitusi karide vältimiseks ühisüritustel.
Tervisekalender soovitab tööandjatele alkoholivabasid suvepäevi, sündmusi – ühtse meeskonnatunde loomiseks ja ühistegevusteks on väga palju erinevaid võimalusi.
Häid nõuandeid põneva sündmuse korraldamiseks leiate ühest meie varasemast postitusest siit.
Puhkuste lähenedes on asjakohane meelde tuletada vee- ja matkaohutuse põhitõed.
Et veekogude ääres toimuvad koosviibimised ja jahutavad suplused jääksid ainult positiivselt meelde, hoidke end ja kaaslasi õnnetustest eemal:
- Ärge jätke kunagi veekogu ääres oma kaaslasi üksi ega lapsi järelevalveta. Uppuv inimene ei tee häält. Õpetage oma lapsele juba varakult selgeks ujumisoskus ja rääkige temaga veega seonduvatest ohtudest.
- Veesõidukiga veekogule minnes kandke alati päästevarustust. Õnnetusse sattudes on päästevesti väga raske või lausa võimatu selga panna. Peaaegu kõik veesõiduki õnnetuste ohvrid oleks elus, kui neil olnuks seljas päästevest.
- Sõpradega veekogu ääres viibides pidage meeles, et alkoholi tarbinud inimesed ei pruugi oma võimeid adekvaatselt hinnata. Ära lase purjus sõpra vette! Veel parem, kui lepite juba enne kokku, et alkoholi juues ujuma ei lähe.
- Enne vette minekut hinnake alati kriitiliselt vee temperatuuri, läbipaistvust, sügavust, voolu, lainetust, veekogu kaldaid ja põhja tüüp. Ärge hüppake tundmatus kohas vette!
Täpsemalt saate veeohutuse ning veeõnnetuste korral tegutsemise kohta lugeda Päästeameti veebist.
Ohutu ja õnnestunud matka korraldamise võtmetegurid on järgmised*:
- Enne matka mõelge läbi marsruut ja teekonna jõukohasus, samuti võimalikud ohud ja riskid. Kaaluge ka oma kogemusi tegutsemisel kriisiolukordades.
- Arvestage matka planeerimisel ilmaprognoosiga, varuge lisaaega juhuks, kui teekond kulgeb oodatust aeglasemalt (õhtu ja pimenemine jõuavad kiiremini kätte, teekonnal on segavaid loodusnähtusi, vms)
- Riietuge mõistlikult, arvestades võimalike ilma ja temperatuuri muutustega ja hoolitsege hädatarviliku abivarustuse eest (laetud akuga mobiiltelefon, GPS, kaart, kompass, taskulamp, esmaabivahendid jms)
- Hoiduge kaaslastega lähestikku ja pidage üksteist silmas. Jälgige, et keegi ei jääks maha. Liikuge kiirustamata, tehke peatusi ja jälgige ilmamuutusi.
- Kui siiski juhtub midagi – nt saab keegi viga ja vajate välist abi, siis helistage 112. Õnnetuse korral teavitage kaaslasi plaanitavatest tegevustest, leidke grupiliikmed kes on võimelised abistama, ja jaotage omavahel ülesanded. Hoolitsege, et kaaslased viibiksid ohutus kohas, sest abi saabumine võib väldata pikka aega.
Täpsemaid näpunäiteid ohutuse tagamiseks nii jalgsi- kui veematkadel leiate Matkaliidu kodulehelt.
Lisalugemist:
Jalgsimatkast
Veematkast
Kuidas väikelastega veeohutusest rääkida
Et suvevaheaeg oleks mõnus ja turvaline
Allikas: Tervise Arengu Instituut