Tamsar: Igaühel, kes soovib töötada, peab selleks olema võimalus
Igal inimesel, kes suudab ja tahab töötada, peab see võimalus Eestis olemas olema. Kasvõi väikese koormusega, ütles Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja Toomas Tamsar 23. novembril Eesti Töötukassa seminaril “Erivajadusega inimene – tööandja võimalus” esinedes.
“Eesti problem on see, et meil ei ole piisavalt inimesi. Töövõimereform seda probleemi üksi ei lahenda, see on reaalsus. Kuid see ei tähenda, et vähenenud töövõimega inimeste tööturule kutsumine oleks vale või mõttetu. Vastupidi, iga inimene on oluline,” ütles Tamsar oma ettekandes “Olukorrast tööjõuturul: kas vähenenud töövõimega inimesed on lahendus töökäte puuduse probleemile?”
Tamsare sõnul on töövõimereform alles käivitunud ja raske on täpselt hinnata, kui palju tegelikult tööturule inimesi juurde tuleb. “Küll aga tasub siin rõhutada seda, et üldjuhul tööandja ei hakka septsiaalselt võtma tööle vähenenud töövõimega inimest. Tööandja otsib ikka inimest, kellel on olemas vastavad oskused ja või soov neid oskusi omandada. Lihtsalt nüüd on tööandja jaoks tehtud lihtsamaks tööle võtta ka erivajadusega inimesi, kellel vastavad oskused olemas,” ütles Tamsar.
Tema sõnul on Eesti Tööandjate Keskliidul ka mure selle pärast, et töövõimereform on käivitatud peamiselt Euroopa struktuurifondide rahaga. “Siin on veel otsustuse kohad, kuidas hoida süsteem toimivana ka siis, kui euroraha selleks enam kasutada ei saa,” ütles Tamsar.
Hiljuti avalikustas Manpower Grupp üleilmse uuringu, mille kohaselt on oskustööjõu puudus maailmas pärast 2007. aastat kõrgeimal tasemel. Koguni 40 protsenti tööandjatest kurdab väljaõppinud töötajate nappust. Kõige enam on maailmas puudus oskustöölistest, nagu elektrikud, keevitajad, ehitajad jm. Seejärel IT-sektori spetsialistid. Järgnevad insenerid ja tehnikud.
“Seega – me ei ole probleemiga üksi. Iga inimene, kes oskab ja tahab tööd teha või on valmis oskusi omandama, on kogu maailmas kõrges hinnas. Võistleme mitte ainult talentide, vaid ka oskustööliste, samuti lihtsamat tööd teha soovivate inimeste pärast,” rääkis Tamsar ettekandes. “Töövõimereformiga tuleb tööturule ehk suurusjärk 10 000 inimest. Kuid peame tõdema, et see lisanduv osa töötajaskonnast saab leevendust anda just töömaailma vähemkvalifitseeritud otsas. Puudujääk on aastani 2040 aga 120 000 töötajat.”