Riigireformi Radar: eurorahaga tegelevad asutused vajavad reformi
Riigi rakendusüksused, mis tegelevad Euroopa Liidu strkutuurivahendite jagamisega ja nende kasutamise kontrollimisega, vajavad reformi ja Riigireformi Radar soovitab oma värskes kommentaaris valitsusel tänasel arupidamisel konkreetne otsus vastu võtta.
Praegu on nn euroraha kasutamisega tegelevad asutused killustunud eri ministeeriumite haldusaladesse, mistõttu esineb dubleerimist ja ajaraiskamist nii ametnike kui ka toetuse saajate jaoks. Samuti on igal asutusel oma tugistruktuurid ja IT lahendused.
Rakendusüksuste koondamine tooks kaasa nii kvaliteetsemad avalikumad teenused, parandaks poliitikakujundamist ja tõhustaks koordineerimist kui ka parandaks inimeste ja ressursside professionaalste juhtimist. Eriti suur mõju on liitmisel riigireformi eesmärgile tagada jõukohane ja tõhus riik – kattuvuste vähendamine, ühetaoliste tegevuste standardiseerimine ja ajakulu vähendamine, spetsialiseerumine tugiteenustes (IT, juriidika, raamatupidamine, personalijuhtimine), organisatsioonide ühendamine aitab kulusid oluliselt kokku hoida.
Riigireformi Radari peamine soovitus poliitikakujundajatele on võtta juba sel neljapäeval valitsuskabinetis vastu otsus ja anda kindel sõnum: teeme rakendusüksuste reformi ära koos teiste otsustega, mis suunatud riigi ülesannete optimeerimisele. Seejuures on hädavajalik ka poliitiline kokkulepe ja sellest tulenev suunis ametnikele, kuidas reformi läbi viia (oodatavad tulemused, millistele valikutele keskenduda, kas ja mis ajaks on vaja täiendavaid analüüse, millised on muutuste verstapostid). Senine olukord, kus paralleelselt töötatakse kuude kaupa konkureerivate versioonide kallal, raiskab ressursse ja on näide vähesest koostööst ning suutmatusest õigel ajal poliitilisi otsuseid vastu võtta. Seetõttu on juba raisku läinud kahetsusväärselt palju aega.
Rakendusüksuste reform on raske ülesanne, sest sihtasutuste ja äriühingute tegevust suunavad nõukogud. Valitsuse hoovad on kaudsed. Ülesande keerukus aga ei väära muutuste vajalikkust. Praegu on avatud nn strateegiline aken reformideks. Juba varsti võib olla hilja, sest peale tulevad uued poliitteemad, sh Euroopa Liidu suunalt.
Teisalt on oluline, et rakendusüksuste reformimine kui oluline osa riigi ülesannete ülevaatamisest, oleks eesmärgipärane ja selge tegevuskavaga. Muutused võtavad aega ja ümberkorraldustega on vaja startida kohe, et jõuda finišisse enne kohalike omavalisuste valimisi 2017. aasta sügisel, EL nõukogu eesistumist 2018. a esimesel poolaastal jne.
Riigireformi Radar rõhutab, et muutuste üheks osaks peaks olema ka poliitikakujundamisega seotud ülesannete tõstmine (koos ressurssidega) tagasi ministeeriumisse või valitsusasutustesse. Oleme oma ministeeriumid liiga õhukeseks lihvinud ja liiga palju ülesandeid riigi sihtasutustesse ja äriühingutesse ära andnud. See muudab otsuste tegemise protsessi pikaks ja vaevaliseks, kuid vähendab ka ministrite poliitilist vastutust.
Loe täispikka Riigireformi Radari kommentaari SIIT