Arto Aas: mida raskem õpingutel ja praktikal, seda lihtsam tööl
“Möödas on ajad, mil praktika oli valdavalt õpilase jaoks tüütu formaalsus ning ettevõtetele odav või tasuta ajutine tööjõud. Kui praktikant teeb teadliku valiku ning ettevõte temasse maksimaalselt panustab, saab sellest kasu kogu ühiskond,” ütleb Eesti Tööandjate Keskliidu tegevjuht Arto Aas ajalehe Eesti Ekspress praktika teemalehes.
Praktika kui võimalus leida häid töötajad enne konkurente
Eestis on tööjõu ja kvalifitseeritud töötajate puudus ning edaspidi muutub võitlus heade töötajate pärast veelgi tugevamaks. Eriti karmiks läheb konkurents noorema põlvkonna pärast ja juba täna kurdetakse eriti inseneeria-, tehnoloogia- ja tööstusvaldkonnas sageli, et noori töötajaid on võimatu leida.
Praktikavõimaluse pakkumine peaks olema tööandjatele heas mõttes kohustus või nende kavalus leida endale head inimesed võimalikult vara ehk enne kui konkurendid nad ära napsavad. Samuti on see tööandjate panus, et haridus ja tööturg käiksid üht sammu.
Praktika ei ole formaalsus, mida kiirelt ja möödaminnes teha
Praktikavõimalusi on palju, aga praktikandid peaksid siin tegema teadliku valiku ja valima praktikakoha, mis neile ka tegelikult huvi pakub. Praktika ei ole formaalsus, mida kiirelt ja möödaminnes teha. Nii kool, praktikant kui ka tööandja peaksid seda heas mõttes maksimaalselt ja sisuliselt ära kasutama.
Selleks, et praktikant ei jääks ettevõttesse tulles omapäi avastama, on edukamatel ning suurematel ettevõtetel on välja kujunenud süsteemid ja mudelid praktikantidega ümberkäimiseks.Näiteks tegelev praktikandiga süsteemselt juhendaja, kogenud kolleeg, kes noort tulijat oskab õpetada.
Aas ütleb, et loodusteaduste, reaalainete ja tehnoloogiasektoris sobivatest töötajatest kõige suurem puudus ja kindlasti jätkub seal headele inimestele tööd ja leiba ehk need ametid tagavad kõrge palga ning võimaluse ka rahvusvahelist karjääri teha. “Noortel võib mõnikord olla soov kergema vastupanu teed minna, aga soovitan mõelda sellele, et kui täna rohkem pingutada, tasub see viie või kümne aasta pärast kindlasti ära ja toob ka palju ilusama palganumbri. Mida raskem on õpingutel ja praktikal, seda lihtsam on pärast,” tõdeb Aas.
Tööandjad on aidanud leida ja tunnustanud parimaid praktikante ja praktikakohtasid. Rõõm on näha, et kõige tublimad praktikandid asuvad pärast praktikat ettevõtetesse tööle ning nii mõnestki praktikandist on sirgunud kümnekonna aastaga ettevõtte tippjuht!
Loe Eesti Ekspressi maikuu erilehe “Tule praktikale või tööle” veergudelt, milline on korralduslikus ja sisulises mõttes parim praktika ning mille poolest paistavad silma parima praktikakoha võitnud ettevõtted!