Avaleht

6 kogemust ettevõtetelt, kuidas aega annetades tugevdada organisatsioonikultuuri ja edendada meeskonnatööd

Eesti Tööandjate Keskliidu kommunikatsioonispetsialist ja Annetame Aega algatuse projektijuht Evelyn Parv. Foto: Maido Parv

Ülemaailmne heade tegude päev ja Eestis tähistatavad Annetustalgud rõhutavad annetamise, aja kinkimise ja vabatahtliku tegevuse tähtsust. Organisatsioonid, kes soodustavad töötajate panustamist kogukonna heaolusse, rikastavad nii oma ettevõtte kultuuri kui ka tugevdavad ühiskonna sidusust, kirjutas Annetame Aega algatuse projektijuht Evelyn Parv personaliuudised.ee portaalis.

Heategu ei pea olema suur ega keeruline – iga annetus loeb. Selleks võib olla rahaline toetus mõnele olulisele algatusele, aga ka oma aja ja oskuste pakkumine neile, kes seda vajavad. Kingitud aeg on sama väärtuslik kui materiaalne abi, sest see toob abivajajate ellu vahetu ja käegakatsutava muutuse ning on võimas viis pakkumaks tuge ja muutmaks kogukonda paremaks.

Vabatahtlik tegevus kui tööandja sotsiaalse vastutuse mõõdupuu

Sotsiaalne vastutus on muutumas üha olulisemaks tahuks tööandjate igapäevatöös ja sel on märkimisväärne mõju nii organisatsioonikultuurile kui ka töötajate kaasamisele. Organisatsioonid, kes võtavad aktiivselt osa ühiskonna heaolu edendamisest, näitavad, et nende väärtused ulatuvad kaugemale äritegevuse eesmärkidest ja maja seinte piiridest.

Ühtlasi on vabatahtlik tegevus ja aja annetamine tõhus viis, kuidas pakkuda töötajatele võimalust panustada ühiskonda, rikastades samal ajal ettevõtte kultuuri, ning tööandjatel on oluline roll nende võimaluste loomisel. Vabatahtlik tegevus pakub töötajatele uusi arenguvõimalusi, aitab hoida motivatsiooni ning tõstab rahulolu. Annetamine, sealhulgas aja annetamine, on üks lihtsamaid viise aidata kaasa ühiskondlike probleemide ennetamisele ja lahendamisele. Kui tööandja loob tingimused ja julgustab oma töötajaid panustama tööaja arvelt vabatahtlikuna, annab see töötajatele võimaluse vahetult panustada ühiskonna arengusse ja edendada kogukonna heaolu. See omakorda näitab tööandja pühendumust laiematele sotsiaalse vastutuse eesmärkidele ja tõstab organisatsiooni mainet.

Seega ei ole vabatahtlik tegevus ja aja annetamine pelgalt osa sotsiaalse vastutuse põhimõtete täitmisest – see on strateegiline samm, mis toetab töötajate arengut, meeskonnatunde kasvu ja organisatsiooni kui terviku vastutustundlikku kuvandit. Näiteks ESG raamistiku kontekstis aitavad vabatahtlikud algatused edendada sotsiaalset jätkusuutlikkust, tuues esile töötajate ja kogukonna vajadused ning tugevdades organisatsiooni mainet vastutustundliku tööandjana.

Soovitus personalijuhtidele!

Kasuta aja annetamist tööriistana, mis aitab ühendada nii juhte kui ka töötajaid ühise hea eesmärgi nimel tegutsema, sest see pakub tähenduslikke kogemusi nii aja annetajale kui ka annetuse saajale, luues väärtust mõlemale poolele. See ühtlasi aitab kaasa organisatsiooni pikaajalisele arengule, motiveerides töötajaid ja pakkudes neile võimalusi eneseteostuseks erinevatel värsketel viisidel, mis toetavad nii ettevõtte kui ka kogukonna vajadusi. Organisatsioon saab näitab, et sotsiaalne vastutus ei ole pelgalt sõnad paberil, vaid igapäevaste otsuste ja tegude lahutamatu osa.

Meeskonna ühtekuuluvustunde kasvatamine ja organisatsioonikultuuri rikastamine

Töötajate ühine osalemine heategevusprojektides tugevdab meeskonna ühtekuuluvustunnet ja annab võimaluse kogeda, kuidas iga panus aitab kogukonnal areneda ning kellegi eluolu paremaks muuta. Lisaks võimaldab selline tegevus töötajatel üksteist paremini tundma õppida, kuna see toimub väljaspool tavapärast töökeskkonda ja töörolle.

Seda mõtet on kinnitanud ka Annetame Aega algatuse liige Siseministeerium. „Alati ei ole vaja tiimiga minna traditsioonilisele meeskonna- ega motivatsioonikoolitusele. Väga hästi töötab see, kui minna hoopis teise keskkonda praktilisi ülesandeid lahendama. See aitab murda töötajate rutiini, maandada stressi ning ka üksteisega paremini tuttavaks saada. Ühtlasi on see hea võimalus proovida midagi uut,“ selgitab Siseministeeriumi kodakondsuspoliitika ja kodanikuühiskonna osakonna juhataja Martin Tulit.

Saint-Gobain Eesti turundusspetsialist Kaja Pirnpuu kirjeldab, et nende organisatsioonis on heategevuslike ettevõtmiste traditsioon juba pikaajaline. „Need algatused pole vaid üksikud head teod, vaid osa ettevõtte kultuurist, mis ühendab meeskonda ja annab võimaluse koos midagi tähendusrikast korda saata. „Sageli seome need ettevõtmised siseürituste või koolitustega, mis toimuvad väljaspool meie igapäevast töökeskkonda ehk kontorist ja tehastest väljas. See võimaldab töötajatel igapäevatööst välja astuda ning keskenduda millelegi, mis toob värskust ja uut hingamist,“ selgitab Pirnpuu.

Soovitus personalijuhtidele!

Korralda meeskondlikke talgupäevi või paku võimalust osaleda kogukondlikes projektides, mis võimaldavad töötajatel ühiselt midagi ära teha, oma oskusi jagada ning koostegemise kaudu ka meeskonnavaimu hoida ja arendada. Sellised projektid ühendavad meeskonda loomulikul ja inspireerival moel, tugevdavad organisatsioonikultuuri ning pakuvad olulist kasu kogukonnale ja ühiskonnale laiemalt. Head teha on hea – see toob kasu nii tegijale kui ka saajale!

Positiivne mõju töötajate arengule läbi professionaalne vabatahtlikkuse

Aja annetamine pole pelgalt meeskondlik käed-külge-tegutsemine, vaid pakub ka võimalust kasutada töötajate professionaalseid oskusi viisil, mis arendab nii panustajat kui ka abisaajat. Professionaalne vabatahtlikkus, nagu mentorlus, koolituste läbiviimine või oskusteabe jagamine abi vajavatele organisatsioonidele, loob võimaluse kasvada ja areneda mõlemal osapoolel. Ajaannetajale loob see võimaluse arendada suhtlemisoskust, juhtimisvõimeid ja paindlikkust viisil, mida tavapärased tööülesanded alati ei võimalda.

“Vabatahtlik tegevus aitab igal inimesel individuaalselt kasvada eneseteostuse ja ühiskonna heaolusse panustamise kaudu,” märgib ka Maksu- ja Tolliameti projektijuht Anneli Villenthal.

Nordea Pank Eesti tiimijuhi Katrin Järvemets sõnul on vabatahtlik tegevus suurendanud töötajate meeskonnatunnet ja motivatsiooni, sest ühised tegevused aitavad paremini üksteist tundma õppida ning tugevdavad omavahelist sidet. „Professionaalne vabatahtlikkus, näiteks finantshariduse tundide andmine noortele, pakub töötajatele erakordset rahulolu. Saadud tagasiside noortelt on alati ehe ja siiras, mis on äärmiselt motiveeriv. Töötajad saavad astuda teise rolli ja jagada oma teadmisi õpetajana, arendada sel viisil ka oma suhtlemis- ja juhioskusi. Tänu sellele panusele näevad nad oma töö tulemusi kohe ja tunnetavad, kuidas nende panus aitab kaasa targema, teadlikuma ja hoolivama kogukonna kujunemisele,“ selgitab Järvemets.

Soovitus personalijuhtidele!

Paku töötajatele paindlikke ja mitmekesiseid aja annetamise võimalusi, mis vastavad nende huvidele ja oskustele ning haakuvad ka organisatsiooni missiooni ja eesmärkidega. Näiteks võiksid töötajad osaleda mentorlusprojektides, jagada oma teadmisi haridusasutustes või toetada kogukondi oma erialaste oskustega. See tagab, et iga panus on tähenduslik, tugevdab organisatsiooni missiooni ning kasvatab ühtekuuluvustunnet ja töötajate rahulolu.

Muuda heategevus tööelu osaks ja inspireeri kogu ühiskonda

Aja annetamine ja vabatahtlik tegevus on võimsad vahendid, mis ei too kasu üksnes organisatsioonile ja töötajatele, vaid mille mõju ulatub kaugemale ning aitab kaasa ühiskonna valupunktide leevendamisele ja lahendamisele kui ka üldisema teadlikkuse tõstmisele. Kui töötajad saavad vabatahtlikus tegevuses osaledes positiivse kogemuse, levib see mõju ka pere, sõprade ja kogukonna hulgas. See aitab suurendada teadlikkust vabatahtliku tegevuse väärtusest ning luua ühiskonnas normaalsuse, kus kohalikule kogukonnale tagasi andmine on loomulik osa elust.

Playtechi brändi- ja kommunikatsioonijuht Egle Merbach selgitab: „Vastutustundlikkus on oluline osa Playtechi kultuurist ning peame oluliseks investeerida oma aega, oskusi ja ressursse kohaliku kogukonna projektidesse. Oleme oma töötajatele ette näinud ühe päeva aastas aja annetamiseks tiimidena, et kogeda rõõmu ühisest tegutsemisest. Meil käib juba 2018. aastast koos heategevuskomitee erinevate üksuste töötajatest – koos oleme paika pannud oma heategevusstrateegia ning otsustame ühiselt projektide üle, millele ettevõttena õlg alla panna. Soovime, et meie toetatud projektid oleksid töötajate jaoks tähenduslikud ja nad saaksid meie heategevuslikes ettevõtmistes võimalikult palju käed ise külge panna.“

Sama meelt on ka LEI Registri operatsioonide spetsialist Anne Nestor: „Lisaks rahalisele panustamisele, saavad organisatsioonid ulatada abikäe ja teha häid tegusid aega annetades,“ ning on veendunud, et üksi jõuab kiiremini, aga koos jõuab kaugemale.

Lisaks rahalisele panustamisele saavad tööandjad teha olulise sammu, lisades oma töötajate motivatsiooni- ja hüvede paketti vähemalt ühe tasustatud vaba päeva, mida töötajad saavad kasutada vabatahtlikuks tegevuseks ja aja annetamiseks. Selline algatus ei ole pelgalt hüve töötajatele – see on ka selge märk tööandja sotsiaalsest vastutusest – mis pakub lisaväärtust ja loob rahulolu ja tõstab motivatsiooni. Lisaks aitab see tugevdada tööandja mainet hooliva ja kaasaegse organisatsioonina, kes seab oma töötajate ja kogukonna heaolu esikohale.

Üha enamate inimeste jaoks on sellised väärtuspõhised tööandja praktikad olulised ka töökoha valikul. Kandidaadid otsivad töökohti, kus nad saavad teha tähendusrikast tööd ja tunda, et tööandja jagab nende väärtusi. Tasustatud vaba päev vabatahtlikuks tegevuseks annab tööandjatele selge konkurentsieelise, aidates ligi meelitada motiveeritumaid ja kõrgema kvalifikatsiooniga töötajaid. See peegeldab organisatsiooni pühendumust mitte ainult oma töötajate heaolule, vaid ka laiemale ühiskondlikule vastutusele – omadust, mida hinnatakse kõrgelt nii tööturul kui ka avalikkuse silmis.

Sellised praktikad pole ainult viis suurendada töötajate rahulolu, vaid ka strateegiline samm tööandja konkurentsivõime kasvatamiseks ja tugevama organisatsioonikultuuri loomiseks. Tasustatud vaba päev võib olla oluline argument, mis eristab üht organisatsiooni teistest ja tõmbab ligi talente, kes otsivad tööandjat, kes jagab nende hoolivust ja pühendumust ühiskonnale.

Soovitus personalijuhtidele!

Lisage oma töötajate hüvede paketti tasustatud vaba päev, mis on mõeldud vabatahtlikus tegevuses osalemiseks. Näidake üles paindlikkust ja toetust, jagades töötajate edulugusid nii sise- kui ka väliskommunikatsioonis. Selline samm innustab mitte ainult teie töötajaid, vaid inspireerib ka teisi organisatsioone sarnaselt panustama. Heategevusliku päeva võimaldamine on lihtne, kuid tõhus viis muuta tööelu tähendusrikkamaks ja aidata kaasa hoolivama ja tugevama ühiskonna loomisele.

Kingitud aeg on abivajajale sama väärtuslik kui materiaalne abi

Aja annetamine on võimas viis pakkuda tuge ja muuta kogukonda paremaks. Kingitud aeg võib olla sama väärtuslik kui materiaalne abi või rahaline toetus – see toob vahetu, käegakatsutava muutuse abivajajate ellu ja loob tähenduse ka saajale.

Heategevus ei ole pelgalt suurte organisatsioonide ja erasektori pärusmaa. Panustada saavad kõik, sõltumata ettevõtte suurusest või tegevusvaldkonnast. Iga organisatsioon, kes otsustab algatusega liituda, näitab, et ka väikesed sammud ja lihtsad teod võivad üheskoos luua märkimisväärse positiivse muutuse.

Iga annetatud päev loeb. Sageli võib just aeg – tähelepanu, toetus ja ühised tegevused – pakkuda kõige suuremat rõõmu ja tuge neile, kes seda kõige enam vajavad.

Vaata lisa annetameaega.ee.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields