2% klubi
Kes me oleme?
- Oleme kogukond arendusjuhtidest ja ettevõtjatest, kes investeerivad oma ettevõtete käibest 2% või miljon eurot aastas teadus-arendustegevusse.
- Tahame populariseerida teadus- ja arendustegevust (T&A) ettevõtjate hulgas läbi eeskujude, edulugude ja ideede.
- Kaasame T&A mahukad ettevõtted Tööandjate Innovatsiooni Käivituskoja (TIKK) tegevusse teadmuse ja võrgustiku loomiseks.
- Eesti Tööandjate Keskliit on võtnud oma südameasjaks uue hoo andmisele innovatsioonile erasektoris ning soovime T&A kogemusega ettevõtteid ka avalikkuses eriliselt esile tõsta ja neid Eesti elu edendamisse aktiivselt kaasata.
- Ootame ka Sind uuendusmahukate ettevõtete ehk 2% klubiga liituma. Liitumine on tasuta. Liikmeteks ootame ettevõtjaid, kes investeerivad vähemalt 2% oma käibest või miljon eurot aastas teadus-arendustegevusse.
- Kui oled ühe või mõlemad tingimused täitnud ja soovid klubi tegemistes koos teiste Eesti uuendusmeelsete ettevõtetega kaasa lüüa, täida 2% klubi registreerimisvorm.
Väärtus, mida loob kuulumine 2% klubisse
- Positiivne turundus ja staatus, mida annab kuulumine innovatiivseimate Eesti ettevõtte hulka. Liikmetel on õigus kasutada 2% klubimärgist kodulehel ja/või oma toodetel.
- Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse (varasem EAS) ja Tööandjate iga-aastasel ettevõtlusauhinna konkursil on „Aasta uuendaja“ kategoorias 2% suunamine teadus- ja arendustegevusse olulise kaaluga kriteeriumiks.
- Partneriotsingu võimalus ning teadus-arenduse ja innovatsiooni (TAI) koostööinfo saamine.
- Parimate praktikate, kogemus- ja edulugude jagamine ning innovatsioonikoostöö annab võimaluse enese reklaamimiseks nii Eestis kui väljaspool.
- Osalemine rahvusvahelistes T&A võrgustikes ja esindusorganisatsioonides.
- Tervise Arengu Instituudi poliitikakujundajate esimene kontakt ettevõtlussektoris on Tööandjate Innovatsiooni Käivituskoda (TIKK), mille kaudu on ka 2% klubi liikmetel võimalus nõuandjana poliitikakujundusse panustada. TIKKi liikmeks saavad astuda ainult keskliidu liikmed – vaata, kuidas saada Tööandjate Keskliidu liikmeks.
Lähtekoht ja ambitsioon
Oleme seadnud Eestis eesmärgi, et ettevõtlussektor investeeriks T&A-sse 2% SKP-st. Aastal 2020 oli T&A kulude osakaal 0,98% – seega omajagu teed on veel käia.
Statistikaametile on ca 160 ettevõtet teada andnud, et nende kulutused teadus-arendustegevusele moodustavad vähemalt 2% käibest. Usume, et selliseid ettevõtteid on Eestis isegi rohkem, kuid koondnäitaja viimine 2%-ni SKP-st eeldab T&A tegevuse senisest palju laiaulatuslikumat väärtustamist ja Eesti ettevõtete koguarvu arvestades praeguselt tasemelt mitmekordset kasvu.
Kust stardime ja kuhu tahame jõuda?
Oleme seadnud Eestis eesmärgi, et ettevõtlussektor investeeriks T&A-sse 2% SKP-st. Aastal 2019 oli T&A kulude osakaal 0,86%.
Teame, et Eesti Statistikaametile on ca 160 ettevõtet raporteerinud, et nende kulutused teadus-arendustegevusele moodustavad vähemalt 2% käibest. Me usume, et neid ettevõtteid on isegi rohkem, kuid koondnäitaja viimine 2%-ni SKP-st eeldab selle arvu mitmekordistumist.
Mis on T&A tegevus?
Kõige lihtsamini lahtiseletatuna – see on teadlasi või ettevõttesisene teaduslikke meetodeid kaasav tegevus uudse toote, tooteomaduse või protsessi arendamiseks. T&A all ei mõelda üldiselt mõne mujal juba toimiva lahenduse ülevõtmist, vaid eelduseks on (rakendus)teaduslikud uuringuid ettevõtte sees või teadlaste otsene panus.
Loe täpsemalt teadus-arendustegevusest siit.