16 küsimust välistudengist praktikandile
Shreyas (21) on pärit New Delhist Indiast. Soov vabakunstide eriala õppida viis otsuseni kolida USAsse California osariiki. Kuigi ta õpib praegu Pomona Kolledžis, otsustas ta veeta suve Eestis ühe valitsusprojekti heaks töötades. Kuna ta on elanud mitmes eri kultuuritaustaga kohas, otsustasime temalt uurida, mida ta Eestist arvab.
Kust sa pärit oled?
„Olen pärit New Delhist Indiast. Praegu aga õpin Californias ja viimase kolme aasta jooksul olen kodus vaid põgusalt käinud.“
Miks sa Indiast lahkusid?
„Mul oli võimalus väljuda oma mugavustsoonist ja omandada haridus väikeses vabakunstide kolledžis Ameerikas – see on täiesti erinev kõigest, mida Indias pakutakse. Otsustasin selle võimaluse vastu võtta.“
Kui vana sa oled?
„Olen 21-aastane.“
Kuidas sündis otsus Eestisse tulla? Kust sa selle võimaluse leidsid?
„Siin ei olnud tegemist ametliku värbamisprotsessiga. EASil on Eesti Suursaatkonnas Indias esindaja ja ma tunnen teda juba mõnda aega. See lõi aluse edasisteks läbirääkimisteks selle võimaluse teemal. Mul oli valida, kas tulla Eestisse või minna praktikale New Yorki või San Franciscosse. Võimalus avastada enda jaoks uus maa ja töötada riigis, millest ma mitte midagi ei teadnud, oli minu jaoks palju huvitavam, kui New Yorki või San Franciscosse minemine.“
Kas Eestisse kolimine ja kõigi paberite kordaajamine oli lihtne?
„Siia tulemine oli tõepoolest lausa mitmel põhjusel lihtne. Kuna ma töötasin valitsuse heaks, siis said nad mind paberitega aidata. New Delhis asuv saatkond on väike ja seal pole palju inimesi, seega käis kogu protsess kiiresti. Tallinna Lennujaamas kulus minu paberite kordaajamiseks umbes kaks tundi, aga erilist peavalu see ei valmistanud.“
Millised kolm asja sulle Eesti juures kõige rohkem meeldivad?
„Isiklikust vaatenurgast oli mul võimalus ennast mitmel moel proovile panna. Kõige olulisem oli see, et olin autsaider ja teadsin, et varsti lahkun siit. Seega ei püüdnud ma esimest korda elus teadlikult võõraste inimeste hulgast endale sõpru leida, kuigi eestlased on tuntud oma külmuse poolest.“
„Keskkond kontoris oli väga hea ja toetav ning teised aitasid mind alati, kui mul midagi vaja oli. Kontorisõbrad tekkisid mul väga kiiresti. Seega, kuigi alates teisest nädalast alustasin tööd uues osakonnas, otsustasin jätta oma töölaua esimese nädala kolleegide lähedusse.“
„Rabad. Ma poleks kunagi arvanud, et sohu minek võiks mulle meeldida.“
Nimeta üks asi, mida sa siin muudaksid.
„Kultuuriliselt rääkides ei muudaks ma mitte midagi. Ühiskond on oma mõtlemiselt ja elustiililt väga edumeelne ja see meeldib mulle. Aga inimeste palgad peaksid küll veidi suuremad olema…“
Mis sind Eesti inimeste juures üllatas?
„Inimesed on hämmastavalt valged. Tegelikult polegi siin eriti palju inimesi, aga enamik neist on valged. Ilmselt siin maailmanurgas see lihtsalt on nii, aga inimese jaoks, kes on harjunud India ja USA mitmekesisusega, on see väga silmatorkav. Samas ei kogenud ma erilist kultuurilist barjääri, kuna inimesed olid avatud, uudishimulikud ja vägagi sõbralikud, kui nad end minuga mugavalt tundma hakkasid.“
Millised on sinu meelest töötingimused Eestis?
„Töötingimused on tõeliselt rahulikud. Ükskõik, kus sa töötad. Lisatunde ei ole. Ameerika ettevõtted eeldavad, et töötad nii, et veri ninast väljas ja teed pidevalt ületunde. Eestis aga võetakse töö- ja eraelu tasakaalu väga rangelt ning inimesed on sellega päris rahul. Kuna ma olin Tallinnas ainult kaks kuud, siis otsustasin Ameerika moodi töötada. Minu ülemus ega töökoht ei olnud selle põhjuseks. Teine asi on hierarhia puudumine Eesti ettevõtetes: kõrgema taseme töötajad veedavad aega ja pidutsevad koos kõigiga, mis minu meelest viib paremate töötulemusteni.“
Kas töökoormus on Eestis normaalne?
„Jah! Keskendutakse palju töö- ja eraelu tasakaalule ning üsna lihtne on hästi tööd teha ja ka elust rõõmu tunda.“
Millistele inimestele soovitaksid Eestisse tulemist? Millist tüüpi inimesed siia hästi sobivad?
„Milline tüüp sobib Eestisse… See oleneb paljudest teguritest. Ega ma tegelikult ei tea, aga see on tihedalt seotud sellega, mida riigil on pakkuda. Eesti on niiiiiii teistsugune: see, kuidas riik töötab, kuidas siin elatakse, kuidas inimesed mõtlevad. See pole tõesti ühegi teise koha moodi. Arvan, et minu põlvkonna tudengitele ja arvutifännidele meeldiks siin väga. Kindlalt ei tea. Mulle igatahes meeldis…“
Kolleegid ja Eesti inimesed – mis nende juures veider tundus?
„Te kasutate liiga palju silma tegevaid emotikone.
Alguses olete väga kinnised.“
Mida sa Eesti liiklusest arvad?
„Eesti liiklus on nali. Signaalitamine või pika autorodu jagamine on siinmail alati suur üllatus. Ja siis eestlased kaebavad nn tipptunni liikluse üle (naerab). Ühistransport on suurepärane ja töötab nagu kellavärk. Suveõhtune sõit LUXi bussiga Tartust Tallinnasse on imeilus!“
Eesti toit – mis on sinu meelest imelik ja mis sulle meeldib?
„Eesti toit ei ole minu meelest just parim. Minu kui taimetoitlase peale pole palju mõeldud. Kui Eesti toit kõrvale jätta, siis on Eestis pakutav toit väga mitmekesine ja maitsev – saada on kõike falafel’idest ja India toidust Mehhiko ning Itaalia roogadeni. Siis veel tänavatoit. Miski pole ülikallis ja Tallinnas on valik igati suur.“
Eesti kultuur – mis on sinu meelest imelik ja mis sulle meeldib?
„Kahjuks ei tea ma Eesti kultuurist eriti palju. Isegi jaanipäeva tähistasin Soomes, mitte siin. Laulupeost jäin ka ilma. Aga ma tean, et eestlaste jaoks on nende kultuuripärand väga südamelähedane ja nad on selle üle väga uhked. Nad teevad kõik, mis võimalik, et seda säilitada ja puutumatuna hoida.“
Viis nõuannet inimesele, kes kavatseb Eestisse tööle või õppima tulla?
„Igale siia tulevale välismaalasele: inimesed on otsekohesed ja ausad.
Inimesed avavad end sulle juhul, kui oled uudishimulik ega käitu võltsilt.
Pidage meeles, et eestlased pole teie kultuurist tõenäoliselt midagi kuulnud, seega kasutage oma kultuuri edasiliikumiseks. Ning olenevalt sellest, kui kaua te Eestis olete: õppige keelt.“
Ühistranspordi kuukaart maksab 23 eurot ja selle saab osta R-Kioskist. See muudab mängureegleid.
Kasuta Eestis veedetud aega selleks, et selgitada välja oma eelistused ja tugevused. Mine Red Emperori pubituurile ja tutvu uute ägedate inimestega.“
Allikas: Work In Estonia