Avaleht

Welcome to Estonia? Sisserändest paanikavabalt

Ajal, mil kogu Euroopa püüab pagulaskriisiga toime tulla, on Eesti saanud küllalt vaikselt ja rahulikult seda kõrvalt vaadata – meile ei taha keegi tulla. Miks? On see hea või halb?

Pagulased on vaid väike osa suuremast rahvastiku ja tööjõu problemaatikast.

Tööandjate aastakonverentsil keskendumegi ühele Eesti arengu hetke suuremale probleemile – tööjõupuudusele. See on mure, millega on täna piike murdmas pea iga Eesti ettevõtja. Seejuures ei ole enam puudus vaid tippspetsialistidest, vaid ka lihtsama töö tegijatest.

Arvestades meie rahvastiku vähenemist, ei ole kerget lahendust loota ning on viimane aeg otsida vastust küsimusele: kes teeb ära töö nüüd, kümne ja kahekümne aasta pärast. Üheks lahenduseks on immigratsioon, kuid siin võistleme tööjõu pärast kogu vananeva Euroopaga. Ning juhitud tööränne ja piiride avamine ei ole üks ja sama.

Eesti mõjukaima tööandjaid ühendava organisatsioonina ja sotsiaalpartnerina tunnetame vastutust see oluline, ehkki valus teema tõstatada ja küsida:

  • Keda me siia tegelikult vajame?
  • Kuidas me nad üles leiame?
  • Miks inimesed üldse peaksid tahtma Eestisse tulla?

2. märtsil tööandjate aastakonverentsil Tuulelohe Lend 2016 arutame koos, ilma tabudeta. Lahedusi otsime koos Eesti juhtivate ettevõtjate, ühiskonnategelaste ja poliitikutega. Sõna saavad ja lugusid räägivad ka sisserändajad.

• Tartu Ülikooli majandusteaduskonna professor Raul Eamets räägib tööjõu sisserändest ja tööjõu vajadusest Eesti majanduse kontekstis. Dublini majandus- ja sotsiaaluuringute instituudi teadur Merike Darmody mõtiskleb, mida on Iirimaa immigratsioonist võitnud ja mida kaotanud. Meie hoiakute mõju majandusele analüüsib Teleporti omanik Sten Tamkivi, mõju kultuurile mõtleja ja ajaloolane David Vseviov.

• Oma kogemuslugusid välismaalaste palkamisest jagavad Swedbanki Balti panganduse juht Priit Perens, ISSi juht Madis Kase ja G4S juht Priit Sarapuu. Töötukassa valmisolekut analüüsib Meelis Paavel.

• Kuidas on olla välismaalasena Eestis? Oma loo räägivad IT talent Carlos Johnson, vabakutseline ajakirjanik Stuart Garlick ja poliitiline pagulane Jevgenia Tširikova.

• Mis on poliitikute hinnangul sisserände temaatikas tegelik probleem? Kristen Michal (Reformierakond), Margus Tsahkna (IRL) ja Jevgeni Ossinovski (SDE) vastavad Märt Treieri teravatele küsimustele erakondade debatis.

Tutvu terve programmiga

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields