Tööandjad külastasid Euroopa Komisjoni, et arutada roheleppe, konkurentsivõime ja siseturu teemasid
Aprillikuu esimese nädala alguses külastas Eesti Tööandjate Keskliidu delegatsioon Euroopa Komisjoni Eesti esinduse kutsel Brüsselit, kus toimus rida kohtumisi Euroopa Liidu volinike ja tippametnikega. Visiidi eesmärgiks oli arutada erinevaid roheleppe, ELi konkurentsivõime, siseturu ja ettevõtete kestlikkusega seotud teemasid.
Mida on tööandjatel lähiaastatel EList oodata
Visiidi avas Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Vivian Loonela, kes tegi sissejuhatuse Euroopa Komisjoni tegevusse.
Esimesel päeval kohtuti teadusuuringute ja innovatsiooni peadirektori asetäitja Signe Ratsoga, et arutada innovatsioonipoliitikat ja Horisont teadusuuringute rahastamist. Tööandjate keskliidu innovatsiooni töögrupi juht Ivo Suursoo tutvustas tööandjate poolt eest veetavat innovatsioonitrepi algatust. Delegatsioonil oli võimalus arutada siseturu ja ettevõtluse peadirektori asetäitja Maive Rutega Euroopa ühtse turu teemasid ning Euroopa tööstuspoliitikat ja sõltuvust toorainetest.
Kohtumisel energiavolinik Kadri Simsoniga saadi ülevaade Euroopa energiaturule suunatud algatustest ning arutleti hetke olukorra üle. Volinik Mairead McGuinnessi kabineti liikmetega keskenduti ettevõtte kestlikkuse aruandluse ja hoolsuskohustuse direktiivi eesmärkidele ja rakendamisele. Siinkohal on oluline tuletada meelde, et ettevõtjatel on veel võimalus oma arvamust avaldada enne ELi õigusakte kestlikkuse standardite vastuvõtmist avalikul konsultatsioonil, mis avatakse peatselt.
Kohtumisel Eesti suursaadikute Euroopa Liidu juures Aivo Orav ja Marten Kokkiga avanes meie delegatsioonile võimalus näha Euroopa Liidu otsustusprotsessi telgitaguseid ning saada paremat arusaama sellest, kuidas ELi õigusaktid sünnivad ja millal ettevõtjatel on kõige parem võimalus oma sisendit anda. Lisaks said delegatsiooni liikmed ülevaate läbirääkimisprotsessidest ning otsustusprotsessidest.
Tööandjate panus ELi õigusaktide kujundamisse
Teisel päeval kohtuti digitaalküsimuste ja konkurentsi eest vastutava volinik Margrethe Vestageri kabinetiülema Stina Soewartaga ning arutati riigiabi, konkurentsi ja digitaalküsimusi. Jututeemaks oli ka tehisintellekti areng ja Euroopa-poolne tegevus selles valdkonnas. Euroopa Komisjoni Euroopa rohelise kokkuleppe eest vastutava asepresidendi Frans Timmermansi kabinetiülema Diederik Samsomi ja kabineti liikme Helena Brauniga kohtumisel arutati rohelise kokkuleppe, “Eesmärk 55”, heitkogustega kauplemise süsteemi, samuti metsade, ringmajanduse ja bioloogilise mitmekesisuse küsimusi. Need kohtumised olid olulised, et mõista, kuidas Euroopa Liit soovib edendada jätkusuutlikumat majandust ning kuidas tööandjad saavad sellesse panustada ja oma tegevusega jätkusuutlikku ettevõtlust edendada. On selge, et me kõik peame andma oma panuse, et suunata Euroopa jätkusuutlikumale teele.
Täname Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juhti Vivian Loonelat ja majandusnõunikku Ave Schank-Lukast väga meeldiva vastuvõtu ja sisukate kohtumiste eest!
Tööandjate delegatsiooni visiit Euroopa Komisjoni Eesti esindusse Brüsselis andis võimaluse arutada erinevaid roheleppe, ELi konkurentsivõime, siseturu ja ettevõtete kestlikkusega seotud teemasid. See andis ülevaate Euroopa Liidu otsustusprotsessidest ning parema arusaama sellest, kuidas ELi õigusaktid sünnivad ja millal ettevõtjatel on kõige parem võimalus oma sisendit anda.