Avaleht

Seminar: Tööturu olukorrast ja töösuhete paindlikkusest

Seminaril räägiti majanduse hetkeseisust ja tööturu olukorrast ning uutest paindlikkuse regulatsioonidest.

Oktoobri esimeses pooles toimunud seminari fookuses oli tööturg ja töösuhete paindlikkus. Ehkki lühiajaliselt on majanduslanguse tõttu töötajate värbamine lihtsam ja palgasurve taandub, ei lahenda kriis ära struktuurset töötajate puudust. See on ka põhjus, miks hulk tööandjatest on ärimahtude langusest hoolimata töötajaid palgal hoidnud, sest nende kaotamisel on uute leidmine keeruline.

Swedbank Estonia ASi peaökonomist Tõnu Mertsina andis ülevaate Eesti tööturu olukorrast pikaleveninud majanduslanguses. Nii töötlev tööstus, kaupade eksport kui jaekaubandus on tema sõnul tugevas languses ja lisaks ettevõtetele halveneb ka kodumajapidamiste kindlustunne. Kui eelmise aasta kevadeni piiras ettevõtete tegevust peamiselt töötajate puudus, siis praegu on see taandunud nõudluse puuduse järele teisele kohale. Ehkki kriisis on mõningane töötuse kasv oodatav, ei kerki see Mertsina sõnul murettekitava määrani.

Eesti Töötukassa juhatuse liige Sirlis Sõmer-Kull avas tööturu olukorda paindlikkuse vaatepunktist ja tuletas meelde, et paindlikkus eeldab teadlikku ja vastutustundlikku käitumist nii tööandjatelt kui töötajatelt.

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi Töösuhete ja töökeskkonna osakonna nõunik Maria-Helena Rahumets tutvustas hiljutisi muudatusi tööõiguses, mis on aidanud töötamist paindlikumaks muuta. Juttu oli näiteks mõistetest iseseisva otsustuspädevusega töötaja, muutuvtundide kokkuleppe pilootprojekt kaubanduses ja töötaja ning tööandja vahelise vastutuse jagamine kaugtöö puhul. Suuremat paindlikkust vajavad nii tööandjad ja töötajad ning seetõttu neid muutuseid seminaril ka tervitati, kuid ühes sellega andsid tööandjad edasi ka soovi, et muutustega liigutaks edasi. Näiteks muutuvtundide ehk tööaja paindlikuma kokku leppimise piltootprojekt põhimõtteliselt ebaõnnestus, sest selle tingimused said tööandjaile niivõrd karmid, et seda kasutaks üks ettevõte.

Rahvusvahelise koostööprojekti Norway Grants – Decent Work “Facilitated access to work through flexible work” (2022/348366) raames 5. oktoobril korraldatud seminar moodustas koos 4. oktoobril Eesti Ametiühingute Keskliidus toimunud tervislikule töökeskkonnale keskenduva seminariga osa Norra Tööandjate visiidist Eestisse. Visiidil eesmärgiks oli jagati parimaid praktikaid, arendada sotsiaalpartnerite koostööd ning koolitada tööandjaid ja toetada dialoogi töötajate ning nende esindajatega.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields