Avaleht

Kai Realo: Ameerika innoveerib, kuid Euroopa reguleerib. Aga mida teeb Eesti?

Tööandjate keskliidu volikogu esinaine Kai Ralo, Foto: Maido Parv

Kolmandat aastat kestev majanduslangus näitab, et seniste tegevuste jätkamisest trendi pööramiseks ei piisa. Ka ootamine ei aita. Majanduses muutuse käivitamiseks peavad nii erasektor kui riik tegema ambitsioonikaid valikuid, kirjutab Eesti Tööandjate keskliidu volikogu esinaine Kai Realo ERR arvamusveergudel.

Hinnatud majandusväljaanne Wall Street Journal tuli tänavu jaanuaris välja majanduspoliitikate võrdlusega, mille alusel nende hinnangul USA innoveerib, Hiina kopeerib ja Euroopa reguleerib. Kalambuur kõlab hästi, aga selle sõnum on nukker ja paraku kurbade tagajärgedega, sest kihk reguleerida ja bürokraatiat paisutada tähendab ettevõtetele üha vähenevat võimet konkurentsis edukamad olla. Kuna ühiskonna jõukus luuakse ettevõtluses, siis jääme ka vaesemaks, sest raha liigub mujale, nii Eestist kui Euroopa Liidust üldisemalt.

Eesti Tööandjate Keskllidu liikmete kolleegid, Euroopa tööandjaid ühendav BusinessEurope pani olukorra illustreerimiseks kokku värskelt ülevaate, mille põhjal toovad nad esile, et Euroopa jääb USAle alla majanduskasvus, innovatsioonis ja tootlikkusesse investeerimises, lisaks räsib Euroopa riike töötajate puudus, kallis energia ja üha suurenev koormus uute regulatsioonide tõttu.

„Üksnes majanduse tugevdamine ja investeerimiskohana atraktiivsuse kasvatamine aitab Euroopa Liidul lähiaastail oma keskkonnaalaseid ja sotsiaalseid eesmärke täita ning tegutseda rahu ja julgeoleku ankruna üha ebakindlamas maailmas,“ rõhutasid BusinessEurope´i president Fredrik Persson ja peasekretär Markus J. Beyrer.

Majanduslangus suunab ambitsioonikaid valikuid tegema

Nii on ka meil ning majanduses muutuse käivitamiseks peavad nii erasektor kui riik tegema koostööd ning selle käigus ka ambitsioonikaid valikuid.

Ettevõtjad ja nende ühendused on läbi kaalunud vajalikud sammud ja kutsuvad majandusleppe vormis nii riiki kui poliitikakujundajaid võtma koos – erakondade ja valitsuste üleselt – majanduse arendamise fookusesse, et ära teha majanduse lisandväärtuse kasvatamiseks vajalikud otsused.

Kui ärimehed mõtlevad, mida oleks mõistlik toota, riik aitab eemaldada takistused tööstuse rajamiseks, siis meil ülejäänutel võiks olla vaid toetav hoiak ja ambitsioon – Innovatsioon ja Investeeringud Annavad Heaolu ehk lühidalt IIAH!

Miks suunab majanduslangus ambitsioonikaid valikuid tegema ning miks ei saa ka riigil hästi minna, kui ettevõtjatel läheb kehvasti, loe lähemalt täismahus artiklist ERR arvamusveergudelt.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields